Szef MSWiA: dziękuję wszystkim operatorom numeru alarmowego 112

W Europejskim Dniu Numeru Alarmowego #112, dziękuję wszystkim operatorom za profesjonalną pracę, która pozwala ratować najcenniejszy dar – ludzkie życie – napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

W niedzielę obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji szef MSWiA złożył życzenia wszystkim operatorom numeru alarmowego.

„W Europejskim Dniu Numeru Alarmowego #112, dziękuję wszystkim operatorom za profesjonalną prace, która pozwala ratować najcenniejszy dar – ludzkie życie. Najpiękniejszym podziękowaniem niech będzie dla Państwa wdzięczność tych którym uratowaliście Państwo życie i zdrowie” – napisał na Twitterze Joachim Brudziński.

https://twitter.com/jbrudzinski/status/962616581456003072

W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. Odbierają one połączenia kierowane na numer alarmowy 112 z obszaru całego kraju. Po wprowadzeniu numeru 112 zachowano też wcześniejsze numery alarmowe – policji 997, straży pożarnej – 998 i pogotowia ratunkowego – 999.

Połączenie z numerem 112 jest bezpłatne i można na niego zadzwonić, nawet jeśli w telefonie nie ma karty SIM.

Z danych MSWiA wynika, że z prawie 19 mln zgłoszeń na numer 112, jakie odnotowano w 2017 roku, niemal 45 proc. było fałszywych. W Unii Europejskiej, gdzie numer 112 działa od 2008 r., ponad połowa zgłoszeń kierowanych pod ten numer jest bezzasadna.

W listopadzie 2017 r. wszedł w życie znowelizowany przepis Kodeksu wykroczeń o karach za blokowanie numerów alarmowych, który przygotował prezydent Andrzej Duda. Za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999 grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl