Szef MON zawiadomił prokuraturę o złożeniu fałszywego zawiadomienia przez posłów PO

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów Platformy Obywatelskiej – poinformowała dziś rzecznik prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz. Według ministra posłowie powiadomili prokuraturę o przestępstwie wiedząc, że go nie było.

„Minister Obrony Narodowej złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posłów PO polegającego na złożeniu fałszywego zawiadomienia o przestępstwie przekroczenia przez MON uprawnień, które miało rzekomo polegać na ujawnieniu informacji niejawnych osobom nieuprawnionym” – napisała rzeczniczka w komunikacie przesłanym PAP.

Jak podkreśla MON, „posłowie PO, składając zawiadomienie, wiedzieli, że przestępstwa takiego nie popełniono”.

Kodeks karny przewiduje karę za fałszywe zawiadamianie o popełnieniu przestępstwa.

„Dlatego Minister Obrony Narodowej został zmuszony powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez posłów PO” – poinformowało MON.

Zgodnie z art. 238 Kodeksu karnego, kto zawiadamia o przestępstwie organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega karze do 2 lat więzienia.

W środę PO zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na śmigłowce dla wojska. Chodzi o dostęp do dokumentacji byłego przewodniczącego podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej dr. Wacława Berczyńskiego, jego zastępcy dr. Kazimierza Nowaczyka i byłego szefa gabinetu politycznego MON i rzecznika ministerstwa Bartłomieja Misiewicza.

Już w poniedziałek MON zapowiedziało, że jeśli PO zawiadomi prokuraturę ws. rzekomego przekroczenia uprawnień przez szefa resortu obrony – w związku z ujawnieniem tajemnic wojska – ministerstwo złoży wniosek o ściganie posłów PO za złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

PAP/RIRM

drukuj