fot. pixabay.com

Szef MON: Nie zmieni się liczba jednostek administracji wojskowej

Z uwagi na sytuację na Ukrainie podjąłem decyzje, że liczba jednostek administracji wojskowej nie zmieni się – poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Mariusz Błaszczak. Przypominał też, że w czwartek Sejm zajmie się przygotowanym przez rząd projektem ustawy o obronie ojczyzny.

„Jutro Sejm zajmie się ustawą o obronie Ojczyzny. Wprowadzamy szereg przepisów usprawniających działanie Sił Zbrojnych RP i zapewniających wyższe środki na obronność. Z uwagi na sytuację na Ukrainie, podjąłem decyzję, że liczba jednostek administracji wojskowej nie zmieni się” – napisał Mariusz Błaszczak w środę na Twitterze.

Ma to związek z projektem ustawy o obronie ojczyny, którego pierwsze czytanie w Sejmie ma się odbyć w czwartek.

Według zapowiedzi szefa MON projektowana ustawa miała zmienić system rekrutacji żołnierzy – rekrutacją miały zajmować się: 1 jednostka ogólnopolska i 16 jednostek wojewódzkich – obecnie zajmuje się tym 16 jednostek wojewódzkich i 80 podległych.

Projekt ponadto zakłada szybsze niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii podnoszenie poziomu udziału wydatków obronnych w Produkcie Krajowym Brutto (PKB). Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa – Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego – oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.

W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ponadto rozwiązania przewidują wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej.

Ustawa o obronie ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca br., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl