fot. PAP/EPA

Szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif podał się do dymisji

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, uważany za jednego z najważniejszych architektów międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z 2015 roku, nieoczekiwanie podał się w poniedziałek do dymisji.

„Przepraszam za wszystkie niedociągnięcia (…) w ostatnich latach, podczas mojego urzędowania jako minister spraw zagranicznych. (…) Dziękuję narodowi irańskiemu i przedstawicielom władz” – napisał Zarif na Instagramie.

Przeprosił też za to, że „nie może kontynuować swojej służby publicznej”.

Nie podał przyczyn swej decyzji. Rzecznik resortu spraw zagranicznych potwierdził, że minister podał się dymisji, ale również nie wyjaśnił jej powodów.

AP podaje, że w niedzielę podczas wystąpienia w Teheranie Zarif skrytykował radykalnych, konserwatywnych polityków, którzy są przeciwnikami dialogu z Zachodem.

„Nie możemy się chować za imperialistycznym spiskiem i winić ich za naszą własną nieudolność. (…) Niepodległość nie oznacza izolacji od świata” – powiedział Mohammad Dżawad Zarif.

We wtorek Zarif miał wygłosić w Genewie przemówienie na Konferencji Rozbrojeniowej.

Reuters przypomina, że stał się on celem ataków konserwatywnych polityków, gdy w maju ubiegłego roku prezydent Donald Trump wycofał USA z międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. Był też jednak atakowany, a nawet grożono mu śmiercią, gdy doszło do podpisania tego układu.

Na stanowisko szefa dyplomacji powołał go w sierpniu 2013 roku nowo wybrany wtedy prezydent Iranu Hasan Rowhani. Zarif był ambasadorem Iranu przy ONZ od 2002 do 2007 roku.

W lutym 2014 wywołał skandal w irańskich kręgach politycznych, gdy publicznie potępił Holokaust, i zmuszony był do złożenia w tej sprawie wyjaśnień w parlamencie. Negowanie Zagłady jest niemal stałym elementem publicznych wystąpień irańskich polityków dotyczących Izraela – przypomina Reuters.

Zarif kształcił się w USA od 17 roku życia; studiował na uniwersytecie stanowym San Francisco, gdzie zrobił dyplom ze stosunków międzynarodowych, a następnie w Szkole Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu w Denver, gdzie obronił doktorat na temat prawa międzynarodowego i polityki zagranicznej.

Jest też profesorem prawa międzynarodowego Uniwersytetu w Teheranie, gdzie prowadził zajęcia na temat dyplomacji i organizacji międzynarodowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl