PAP/EPA

Szczyt klimatyczny w Egipcie

W Egipcie trwa szczyt klimatyczny COP27. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w obecnej sytuacji jest równie ważne, jak ochrona klimatu.

Drugi dzień szczytu klimatycznego COP27 rozpoczęło spotkanie wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów. Zaproszonych gości witał prezydent Egiptu.

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, wezwał światowych liderów do zawarcia historycznego paktu pomiędzy gospodarkami rozwiniętymi a rozwijającymi się. Jego głównym cele ma być ograniczenie emisji i utrzymanie globalnego wzrostu temperatury do maksimum 1,5 stopnia Celsjusza do końca tego stulecia.

– Ludzkość ma wybór: współpracować albo zginąć, albo pakt solidarności klimatycznej, albo zbiorowy pakt samobójczy – powiedział sekretarz generalny ONZ.

Delegacje blisko 200 państw będą próbowały wypracować system rekompensat finansowych dla biedniejszych regionów za szkody związane ze zmianami klimatycznymi. Społeczność międzynarodowa podjęła tę kwestię pierwszy raz w historii.

– Ważne jest, aby wszystkie kraje rozwijające się – zwłaszcza nasz kontynent afrykański – czuły, że odpowiada się na ich priorytety, iż są brane pod uwagę i wypełniają swoje obowiązki w ramach posiadanych środków oraz że otrzymują odpowiednie wsparcie i finansowanie – podkreślił prezydent Egiptu, Abdel Fattah Al-Sisi.

Najmocniej skutki zmian klimatu odczuwają niewielkie państwa wyspiarskie, dlatego o konkretne działania apelowała premier Barbados.

– Prosta wola polityczna jest konieczna, by nie tylko tu przybyć i składać obietnice, ale by je spełnić i dokonać dającej się odczuć różnicy w życiu ludzi, którym mamy służyć – wskazała premier Barbados, Mia Mottley.

Polska dostrzega konieczność prowadzenia działań na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych. Transformacja musi być jednak sprawiedliwa – przekonywał prezydent Andrzej Duda [czytaj więcej].

– Sami doświadczamy susz w Polsce. To jest jeden z problemów naszego rolnictwa na przestrzeni ostatnich lat, ale transformacja musi się odbywać w taki sposób, żeby chroniła człowieka w jak największym stopniu – podkreślił Prezydent RP.

Rosyjska napaść na Ukrainę wywołała poważny kryzys energetycznych. Polska podnosi na szczycie w Egipcie, że owa kwestia musi być uwzględniona w polityce klimatycznej.

– Musimy to robić w sposób racjonalny, czyli na bazie sprawiedliwej transformacji, która będzie sprzyjała człowiekowi, a nie takiej, która będzie utrudniała życie człowiekowi i nie czyniła go biednym, bez pracy, bez dostępu do źródeł ogrzewania, albo źródeł ogrzewania tak drogich, że zwykłej rodziny nie będzie na to stać – powiedział Andrzej Duda.

Na szczycie nie brakuje ambitnych deklaracji. Prezydent Francji chce przyspieszenia redukcji emisji. Emanuel Macron zadeklarował, że jego kraj będzie też dążył do realizacji unijnego pakietu Fit For 55, czyli planu Komisji Europejskiej, który zagraża polskiej gospodarce.

– Nie poświęcimy naszych zobowiązań klimatycznych wobec rosyjskich zagrożeń energetycznych. Tak więc wszystkie zobowiązania podjęte przez kraje powinny być kontynuowane – zaznaczył prezydent Francji, Emmanuel Macron.

Polska przypomniała swoją osiągnięcia w zakresie redukcji emisji z utrzymaniem równoczesnego wzrostu gospodarczego. Część państw zapomina jednak, że startowały z innego poziomu, posiadając rozwiniętą energetykę jądrową.

– W związku z tym te kraje były od samego początku w nieporównywalnie lepszej sytuacji niż nasz kraj, gdzie energetyka oparta jest na węglu. Gdzie dzisiaj mówi się, że od węgla trzeba odchodzić. To jest dla nas olbrzymia transformacja – wskazał prezydent Andrzej Duda.

We wtorek prezydent Andrzej Duda stanowisko Polski przedstawi na sesji plenarnej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl