fot. PAP/EPA

Szczyt klimatyczny COP 27 w Egipcie

W egipskim kurorcie Szarm el-Szejk rozpoczęła się konferencja stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Polskę na szczycie klimatycznym reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

W Egipcie pojawili się delegaci blisko 200 państw. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu sekretarz generalny ONZ, António Guterres, zaapelował do bogatych krajów, aby wywiązały się ze swoich zobowiązań dotyczących redukcji emisji oraz wsparcia biedniejszych regionów.

COP 27 musi być miejscem, w którym można zlikwidować lukę ambicji, wiarygodności i solidarności – mówił António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Szczyt w Egipcie ma przygotować m.in. narzędzia do reagowania na szkody, jakie powstają w związku ze zmianami klimatu.

Szczególnie cieszę się ze zgody stron na włączenie nowego punktu porządku obrad dotyczącego ustaleń dotyczących finansowania, aby reagować na straty i szkody – wskazał Samih Szukri, minister spraw zagranicznych Egiptu i prezydent COP27.

Takiego wsparcia potrzebują najbiedniejsze kraje, które zmagają się ze skutkami kataklizmów. Prezydent COP26 w Glasgow, Alek Sharme, przestrzegał uczestników szczytu przed porzucaniem ambitnych planów klimatycznych.

Obecna chwila jest wyzwaniem, bezczynność jest krótkowzroczna i może tylko opóźnić katastrofę klimatyczną – podkreślił.

Polska od dziesięcioleci jest aktywnym graczem w światowej polityce klimatycznej. Wywiązuje się też z ambitnych zobowiązań klimatycznych zarówno na poziomie europejskim, jak i światowym, ponosząc na ten cel ogromne nakłady finansowe.

Polska jest wspaniałym przykładem realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. To jest podstawowa zasada funkcjonująca w ONZ, że potrafimy tak prowadzić kwestię gospodarcze i korzystać z surowców, że jednocześnie zwiększa nam się PKB, a emisyjność gospodarki spada – mówił Paweł Sałek, prezydencki doradca.

Od trzech dekad w Polsce działa unikalny system finansowania inwestycji związanych z ochroną środowiska. Krajowe środki są dystrybuowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze. W obecnej sytuacji polityka klimatyczna musi być jednak dostosowana do aktualnych warunków na świecie.

Warunki się zmieniły, bo rosyjska agresja wywróciła bardzo wiele procesów i przerwała te, które do tej pory biegły – wskazał Krzysztof Szczerski, polski ambasador przy ONZ.

Polskę na szczycie reprezentuje prezydent. W poniedziałek Andrzej Duda weźmie udział w dyskusji szefów państw i rządów. Na szczycie klimatycznym w Katowicach prezydent był promotorem koncepcji sprawiedliwej transformacji. Teraz chce kontynuować ten przekaz.

Na szczycie w Egipcie poruszany będzie na pewno temat rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę zagrożona jest realizacja celów zrównoważonego rozwoju, również celów klimatycznych. Ta agresja powoduje dodatkowe napięcia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe czy energetyczne na świecie – mówił Krzysztof Szczerski.

Polska na szczycie w Egipcie będzie domagała się również pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za niszczenie środowiska – zapowiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Ta wojna, która toczy się na Ukrainie, wyrządza szkody nie tylko ludzkie, ale również w infrastrukturze i środowisku. Bardzo mało się mówi o tym, że Federacja Rosyjska za te szkody powinna też ponieść odpowiedzialność – zaznaczyła Anna Moskwa.

Negocjacje potrwają dwa tygodnie. Prezydent Andrzej Duda będzie przebywał w Egipcie do wtorku. Wygłosi przemówienie podczas sesji plenarnej, weźmie udział w dyskusjach poświęconych bezpieczeństwu wodnemu oraz edukacji klimatycznej. Odbędzie też szereg spotkań dwustronnych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl