Sytuacja na rynku pracy

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, ocenił, że rynek pracy w Polsce ma się dobrze. Ekspert odniósł się w ten sposób do najświeższych danych GUS dotyczących przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

W ubiegłym miesiącu wzrosło ono – według GUS – o 9,8 proc. r/r i wyniosło przeszło 5 tys. 800 zł brutto. Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe w tym miesiącu o 2,8 proc. r/r i wyniosło przeszło 6,5 tys. zł.

Ekonomista, odnosząc się do tych danych, zauważył, że  Polska gospodarka ma szanse na powrót do dynamicznego rozwoju sprzed pandemii koronawirusa.

– Bezrobocie w Polsce jest najniższe w Unii Europejskiej. Płace rosną w bardzo szybkim tempie – nawet 9-procentowym. Jeżeli weźmiemy pod uwagę plany rządu w ramach Polskiego Ładu dotyczące chociażby podniesienia kwoty wolnej od podatku, to w wymiarze netto zarabiać będziemy wkrótce jeszcze więcej. Na tym wszystkim cieniem kładą się odczyty związane z inflacją, bo wzrost wynagrodzeń należy korygować o inflację, by otrzymać wynagrodzenie odpowiadające jego właściwiej sile nabywczej. Niemniej i tak sytuacja wygląda dobrze – ocenił dr Marian Szołucha.

Rząd zaproponował, by w przyszłym roku płaca minimalna urosła o 200 zł z kwoty 2 tys. 800 zł brutto do 3 tys. zł brutto. Propozycja została przekazana do negocjacji przedstawicielom przedsiębiorców i związków zawodowych.

RIRM

drukuj