fot. https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Sytuacja na granicy z Białorusią

Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych, był dziś w Sejmie pytany o sytuację na granicy Polski z Białorusią. Presja migracyjna nie osłabła. Zbudowano blisko 60 km dwuipółmetrowego płotu.

W styczniu Straż Graniczna nie odnotowała żadnej próby nielegalnego przekroczenia granicy. W lutym był 1 taki przypadek, w marcu – 2, w kwietniu – 61, a w maju – 9.

– W czerwcu 77, w lipcu 242 próby, a w sierpniu już 3,5 tys. – wskazał Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Wczoraj do Polski próbowało się dostać ponad 300 migrantów. W grupie osób, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę, dominują Irakijczycy.

Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych, tłumaczył dziś, że migranci, którzy koczują przy granicy na terytorium Białorusi, otrzymali wizy turystyczne. Przebywają na Białorusi legalnie. Na rosnącą presję migracyjną rząd odpowiedział stanem wyjątkowym.

– W tej chwili polsko-białoruską granicę strzeże 2 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej wspieranej przez ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Liczbę żołnierzy możemy w każdej chwili zwiększyć, jak deklaruje resort obrony narodowej, w zasadzie o każdą ilość – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Kontynuowane są działania mające uszczelnić granice. W pasie granicznym z Białorusią powstało 113 km zasieków.

– Jest również ponad 57 km dwuipółmetrowego płotu w pasie drogi granicznej – dodał polityk.

Stan wyjątkowy, w reakcji na działania reżimu Aleksandra Łukaszenki, wprowadziły także Litwa oraz Łotwa.

 TV Trwam News

drukuj