fot. flickr.com

Sytuacja hydrologiczna w Polsce – mimo ostatnich opadów – wciąż niekorzystna

Opady deszczu w maju tylko nieznacznie poprawiły sytuację hydrologiczną w Polsce. Jednak, jak wskazuje IMGW, prognozowanych opadów będzie zbyt mało, by utrzymać ten trend. Susza nadal będzie się pogłębiać.

Stacje wodowskazowe wciąż notują niski poziom w rzekach i jeziorach w całym kraju. Obecnie 60 stacji obserwuje suszę hydrologiczną. Pod koniec kwietnia takich miejsc było 90.

Z powodu opadów śniegu oraz deszczu podczas burz znacząco zwiększyła się wilgotność gleby, ale tylko w jej wierzchniej warstwie.

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówi, że opadów prognozowanych w najbliższym czasie będzie zbyt mało, by poprawić sytuację hydrologiczną i wilgotności gleby.

– Wystąpią oczywiście niewielkie – do 5 mm – dzisiaj właściwie w całej Polsce bardzo przelotne opady, jednakże są to bardzo niewielkie opady deszczu. Większych opadów deszczu spodziewamy się dopiero w sobotę. Przez cały kraj będzie przemieszczał się front, który przyniesie kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciomilimetrowe opady deszczu, więc ta sytuacja może na pewno się poprawić. Jeszcze jedna, istotna informacja, szczególnie dla rolników, którzy mieszkają w północno-wschodniej części kraju. W nocy z wtorku na środę oraz ze środy na czwartek, kiedy będziemy pod wpływem arktycznego powietrza, tam prognozujemy też przymrozki. Przy gruncie temperatura może spaść do -3, miejscami -4 stopni – wskazuje Grzegorz Walijewski.

Z powodu panującej w kraju suszy wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj.: świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim, opolskim, podkarpackim oraz na znacznej części Lubelszczyzny i Dolnego Śląska.

Instytut Badawczy Leśnictwa apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie i w czasie przejazdów przez tereny leśne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl