System eWUŚ w polskich placówkach służby zdrowia

Od pierwszego stycznia ma zacząć obowiązywać nowy elektroniczny system weryfikacji uprawnień do świadczeń eWUŚ.

System eWUŚ ma umożliwić placówkom służby zdrowia (mającym umowy z NFZ) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ.

Dzięki eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie. Tymczasem jak mówi poseł Bolesław Piecha przewodniczący z sejmowej Komisji Zdrowia weryfikacja czy pacjent ma prawo być leczony; nie powinna mieć miejsca.

– Konstytucja mówi, że każdy ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze świadczeń publicznych. W związku z tym uważam, że tego typu weryfikacja tylko po to, żeby dopuścić lub nie, kogoś do lekarza jest niepotrzebną pręgą biurokratyczną, ale skoro już jest to, być może uda się wprowadzić następne etapy informatyzacji w ochronie zdrowia. Natomiast pozostaje pytanie jak ten system się sprawdzi, według bazy danych, które są podstawą eWUŚ czyli nasze dane z PESEL-em itp. Jednocześnie z kryteriami podanymi przez ZUS czy ktoś za nas zapłacił składkę, czy też ja sam; nie są w najlepszym stanie – powiedział poseł Bolesław Piecha.

Dr. Jacek Przybyło, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków przypomina, że w tym roku weszły w życie przepisy, które pod groźbą kar obciążyły lekarzy obowiązkiem sprawdzenia czy pacjent jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych. Jednak dopiero eWUŚ jak mówi, daje lekarzom narzędzie by prawidłowo zweryfikować te dane.

– Każda przychodnia, każdy świadczeniodawca będzie mógł sprawdzić czy dla tego konkretnego pacjenta NFZ zapłaci. Tu trzeba powiedzieć dosyć jasno, to mało wpłynie na leczenie pacjentów. W ciągu tego roku okazało się, że sprawa samego sprawdzania ubezpieczenia trochę zeszła na margines, ponieważ pacjenci w ciągu roku nie cierpią głównie z powodu braku możliwości sprawdzenia ubezpieczenia tylko z zupełnie innych względów, które wprowadziły przepisy. Ludzie cierpią i wprowadzenie systemowego nie zmieni tego, dalej będą cierpieć z tych innych względów niż tego, że mogą sobie sprawdzić lub nie kwestie ubezpieczenia – powiedział dr Jacek Przybył

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl