Syryjska Ar-Rakka wyzwolona z rąk dżihadystów

Syryjskie Siły Demokratyczne wyzwoliły z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego miasto Ar-Rakka, leżące w północnej Syrii. Informację podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, a potwierdził ją rzecznik Syryjskich Sił Demokratycznych.

Miejscowość była uznawana za stolicę samozwańczego islamskiego kalifatu. Obecnie nad całym miastem kontrolę sprawują siły arabsko-kurdyjskiego sojuszu.

Politolog, wykładowca WSKSiM dr Jan Wiśniewski zwraca uwagę, że zdobycie Ar-Rakki może wpłynąć na przyspieszenie likwidacji tzw. Państwa Islamskiego.

Morale bojowników islamskich ucierpiały ostatnimi czasy, te porażki doprowadziły do tego, że duża część takich „ochotników z poboru” się po prostu wykruszyła. W dalszym ciągu pozostają jednak bojownicy, którzy są gotowi walczyć do ostatniej kropli krwi w obronie tego państwa. Oni będą stawiać opór do samego końca – podkreśla dr Jan Wiśniewski.

Właśnie ci bojownicy mogą stać się zagrożeniem dla pokoju również w Europie.

Następstwem pokonania tzw. Państwa Islamskiego mogą być również kolejne konflikty. Już teraz widoczne są animozje pomiędzy Irakiem a Kurdami, którzy dążą do niepodległości.

Ar-Rakka znajdowała się pod kontrolą dżihadystów do 2014 roku. To tam terroryści dopuszczali się największych okrucieństw. Miasto było także centrum planowania operacji terrorystycznych za granicą.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl