fot. PAP/EPA

Syria: ukończono ewakuację rebeliantów z centrum Hims

Ostatni rebelianci opuścili w piątek centrum miasta Hims w zachodniej Syrii, co pozwoliło na pierwsze od ponad dwóch lat wejście tam wojsk rządowych – poinformowały syryjskie władze.

„Zakończyliśmy operację ewakuowania uzbrojonych osób ze starówki w Hims” – powiedział Talal al-Barazi, gubernator prowincji Hims. Porozumienie o opuszczeniu centrum Hims przez rebeliantów osiągnięto przy współudziale ONZ. Dotyczyło ono około 2 tys. ludzi, których większość wyjechała autobusami jeszcze w środę.

Na miejscu pozostało jednak około 300 bojowników, należących – według nieoficjalnych informacji – do powiązanego z Al-Kaidą ugrupowania Front Nusra. W piątek ostatecznie opuścili oni śródmieście Hims.

Hims było w przeszłości nazywane „stolicą rewolucji” przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Znajdujące się w rękach rebeliantów centralne dzielnice miasta były otoczone przez wojska rządowe, a odizolowana ludność cywilna cierpiała z powodu głodu. Szacuje się, że rozpoczęty ponad trzy lata temu krwawy konflikt wewnętrzny w Syrii pociągnął za sobą śmierć ponad 150 tys. ludzi.

PAP

drukuj