Syria: siły rządowe odbiły Abu Kamal z rąk dżihadystów z ISIS

Armia syryjska oraz sojusznicze milicje szyickie z Libanu, Iraku i Iranu w niedzielę po ciężkich walkach odbiły z rąk tzw. Państwa Islamskiego strategiczne miasto Abu Kamal przy granicy z Irakiem – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Od czwartku w walkach zginęło co najmniej 31 żołnierzy po stronie rządowej oraz 50 dżihadystów. Obecnie miasto jest przeszukiwane pod kątem ukrytych ładunków wybuchowych – podała syryjska agencja prasowa SANA.

Kilkanaście dni temu armia syryjska już raz ogłosiła wyzwolenie Abu Kamal od dżihadystów z ISIS, ci jednak powrócili do miasta kilka dni później. Ostatecznie jednak – jak pisze agencja AP – islamiści nie zdołali skutecznego stawić oporu oddziałom armii syryjskiej oraz wspierających ją sił z państw regionu, w tym libańskiego Hezbollahu, irackich Oddziałów Mobilizacji Ludowej (PMF) i irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Według komunikatu wydanego przez związane z armią media operacją odbicia Abu Kamal osobiście dowodzi irański generał Kasem Sulejmani z Gwardii Rewolucyjnej.

Abu Kamal w muhafazie (prowincji) Dajr az-Zaur to 60-tysięczne miasto w dolinie Eufratu i jeden z ostatnich bastionów ISIS w Syrii. Ze względu na swoje strategiczne położenie na granicy z Irakiem służyło jako „łącznik” między kontrolowanymi przez ISIS obszarami w obu krajach.

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja antyislamistyczna poinformowała, że obecnie bojownicy ISIS kontrolują zaledwie 5 proc. zajmowanych wcześniej obszarów i zajmują tylko pustynne tereny na pograniczu oraz niewielki obszar pod Damaszkiem. Nadal jednak prężnie działa aparat propagandowy tej dżihadystycznej organizacji i według ocen ekspertów bojownicy ISIS będą w stanie kontynuować na razie działania zbrojne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl