fot. PAP/EPA

Syria: rebelianci ostrzelali wiec wyborczy Asada; 21 zabitych

Co najmniej 21 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po ostrzelaniu moździerzami wiecu wyborczego urzędującego prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje w piątek, że wśród zabitych jest 11 cywilów.

Według doniesień syryjskiej agencji prasowej SANA do ataku doszło w czwartek wieczorem w mieście Daraa, w południowo-zachodniej Syrii. Lokalne media podkreślają, że na wiecu nie było prezydenta Asada.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii ostrzega, że liczba ofiar ostrzału może wzrosnąć, ponieważ do szpitali trafiło 30 osób z ciężkimi obrażeniami.

Prezydent Asad ubiega się o nową 7-letnią kadencję. Pierwsze od pół wieku wybory w Syrii zaplanowane są na 3 czerwca. Baszar el-Asad i jego ojciec Hafiz, który rządził krajem w latach 1970-2000, byli wybrani w drodze referendum. Po raz pierwszy też Baszar el-Asad będzie miał w wyborach rywali. Obaj kontrkandydaci w przekonaniu opozycji stanowią jednak jedynie „demokratyczny sztafaż”, mają stworzyć pozór, iż wybory są demokratyczne.

W ciągu trwającego od ponad trzech lat konfliktu w Syrii zginęły co najmniej 162 tysiące ludzi.

PAP

drukuj