fot. PAP/EPA

Syria: Ok. 45 cywilów zginęło w rządowych nalotach na IS

Co najmniej 45 cywilów zginęło, a około 175 zostało rannych w nalotach rządowych sił powietrznych na północnych obszarach Syrii kontrolowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W bombardowaniach miasta Bab i jego okolic, które miały miejsce w czwartek wieczorem i w nocy z czwartku na piątek brały udział samoloty bojowe i śmigłowce wojsk wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Maszyny zrzucały bomby beczkowe na dzielnice mieszkalne i obszary przemysłowe Bab, znajdującego się na północny wschód od Aleppo. Mieszkańcy, na których powołuje się Obserwatorium, relacjonują, że w momencie bombardowań w mieście nie było oddziałów dżihadystów z IS.

O operacji w Bab nie informowały syryjskie media rządowe.

Obserwatorium poinformowało także, że w ostatnich dniach siły wierne Asadowi nasiliły ataki na terytoria okupowane przez dżihadystów. Tylko w ciągu ostatnich 72 godzin miało zginąć co najmniej 110 cywilów w ponad 470 nalotach.

Dżihadyści z IS walczą nie tylko z oddziałami syryjskimi, ale także są celem ataków międzynarodowej koalicji pod wodzą USA. Wcześniej w tym tygodniu informowano, że od końca września w nalotach tych sił zginęło prawie 1200 osób, z czego większość to dżihadyści z IS.

Do 15 grudnia lotnictwo USA wykonało 488 nalotów na pozycje IS w Syrii – wynika z danych amerykańskiego wojska.

PAP

drukuj