fot. PAP/EPA

J. Kerry wzywa koalicję walczącą z ISIS do podjęcia nowych działań

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał kraje walczące z tzw. Państwem Islamskim (ISIS) w ramach koalicji pod egidą USA do podjęcia nowych działań, lepszego dzielenia się informacjami i danymi wywiadu oraz „bardziej kreatywnej” walki przeciw dżihadystom.

Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiadał się podczas międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie poświęconej walce z dżihadystycznym tzw. Państwem Islamskim, w której bierze udział blisko 30 ministrów obrony i spraw zagranicznych.

Powiedział, że koalicja wymierzona w dżihadystów czyni postępy, ale konieczne jest podjęcie dalszych wysiłków oraz wprowadzenie zmian strukturalnych, które pozwolą sojusznikom lepiej dzielić się informacjami.

Sekretarz stanu dodał, że liczba bojowników ISIS spadła o jedną trzecią, spowolniła też rekrutacja nowych dżihadystów. Podkreślił też, że zwycięstwo w Mosulu wyznaczy „punkt zwrotny” w kampanii przeciw ISIS.

Według Kerry’ego tzw. Państwo Islamskie stara się rozszerzyć swoją strefę wpływów na kolejne terytoria za pomocą propagandy w nowych językach.

PAP/RIRM

drukuj