Syria. ISIS ponownie weszło do Palmiry

Dżihadystyczne ugrupowanie tzw. Państwo Islamskie (ISIS) ponownie wkroczyło w sobotę do Palmiry w syryjskiej muhafazie (prowincji) Hims, w której bojownicy toczą walki z siłami rządowymi – poinformowali syryjscy działacze.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw człowieka bojownicy zbliżyli się do miejskiego szpitala w Tadmor na jego północno-zachodnich obrzeżach i do leżących obok silosów zbożowych.

Z kolei działacze organizacji Palmireński Kolektyw Koordynacyjny (Palmyra Coordination Collective) donieśli w sobotę, że bojownicy przejęli magazyn broni w Palmirze, a wcześniej, w ciągu błyskawicznej trzydniowej kampanii, zajęli kilka stanowisk obsadzonych przez siły rządowe oraz roponośne tereny i strategiczne wzgórza w okolicy miasta położonego w oazie na środku Pustyni Syryjskiej.

Dziewięć miesięcy wcześniej ISIS zostało wygnane z Palmiry przez syryjskie i rosyjskie siły podczas bardzo nagłośnionej kampanii.

Bojownicy w Palmirze podczas jej okupacji trwającej blisko rok zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka słynnych grobowców oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, 81-letniego Chaleda al-Asaada, opiekującego się starożytnościami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO.

Współczesne miasto nosi nazwę Tadmor, a ruiny starożytnej Palmiry usytuowane są o pół kilometrana południowy wschód od jego centrum.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl