fot. PAP/Wojtek Jargiło

Synoptyk IMGW: Popołudnie i noc pochmurna; deszczowo w całym kraju

W czwartek popołudniu i wieczorem w całym kraju będzie pochmurno i deszczowo. W południowej Polsce będą występowały opady deszczu ze śniegiem, a w obszarach podgórskich śniegu – powiedziała PAP synoptyk IMGW Ewa Łapińska.

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w rozmowie z PAP przekazała, że w czwartek popołudniu i wieczorem w całym kraju będzie pochmurno i deszczowo.

„Do tego w południowej Polsce będą występowały opady deszcze ze śniegiem, a w obszarach podgórskich śniegu” – podkreśliła.

„Pogoda będzie bardziej zimowa, albo bardzo wczesnowiosenna. To jest typowe dla polskiego klimatu” – tłumaczyła.

Wskazała, że temperatura będzie dość „rześka”.

„Będzie ok. 4-5 stopni Celsjusza na północy kraju, do 1-2 stopni na południu, więc na południu będzie najchłodniej. Teraz mamy najcieplejszy biegun północny, gdzie jest 6 stopni w Suwałkach i dzisiejszej nocy będzie tam ok. 3 stopni C.” – mówiła.

„Dzisiejszej nocy nadal będzie pochmurno i deszczowo i nadal w południowej Polsce będą opady śniegu, deszczu ze śniegiem. Najmniej opadów będzie na północnym zachodzie, na wybrzeżu i na krańcach wschodnich. W tych regionach opady powinny powoli zanikać” – przekazała.

Poinformowała, że temperatura w nocy będzie dość wyrównana w całym kraju.

„Od około 1 stopnia na południu do 2-3 st. C. w centrum i na północy. Nad morzem do około 4 stopni, ale z kolei tam będzie silniejszy wiatr, więc odczucie chłodu będzie odczuwalne” – wyjawiła.

„Mamy cały czas obowiązujące ostrzeżenia o intensywnych opadach śniegu na Sudety. I to ostrzeżenie jest ważne do jutra rana do godz. 9, więc dzisiejszego dnia i nocy jeszcze w tym rejonie do 15-20 cm śniegu może dopadać” – podała.

„Obowiązują też ostrzeżenia śniegu, ale do dzisiejszego wieczora na rejony podgórskie Karpat, Tatr i Bieszczad. Tam ok. 5-8 cm śniegu, który będzie powoli zanikał i będzie się zamieniał w deszcz ze śniegiem” – dodała.

PAP

drukuj