fot. Tomasz Strąg

Synoptyk IMGW: Na zachodzie przydadzą się zimowe kurtki, na wschodzie – słoneczne okulary

Na zachodzie przydadzą się zimowe kurtki, a na wschodzie – słoneczne okulary – mówi rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Nocą mogą wystąpić przymrozki.

Już dziś na zachodzie będziemy obserwowali coraz większe zachmurzenie oraz postępujące opady deszczu, a następnie deszczu ze śniegiem. Natomiast w późniejszych godzinach popołudniowych należy się spodziewać śniegu. Będzie on padał głównie na południu. W Sudetach może dopadać dzisiaj do 8 centymetrów.

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1381598651034796041

Temperatura maksymalna na zachodzie, gdzie znajduje się strefa frontu, będzie od 7 stopni C. Nad samym morzem i miejscami na Dolnym Śląsku – tylko 5 stopni.

Natomiast na wschodzie, gdzie jaszcze będziemy pod wpływem ciepłego powietrza, termometry wskażą od 12 do 18 stopni, miejscami nawet 19 st. W rejonach podgórskich Karpat, ciut chłodniej – do ok. 10 stopni C. Jednak cały czas sporo słońca.

Dużo rozpogodzeń czeka nas również w centrum. W Warszawie bez opadów i ok. 14 stopni.

„Uwaga, w górach cały czas będzie wiał silny wiatr, w porywach do 90 km/h. W Sudetach spowoduje zawieje śnieżne” – wskazuje synoptyk.

Nocą nastąpi znaczne ochłodzenie. Na zachodzie temperatura spadnie zdecydowanie poniżej 0. Utrzyma się w granicach od -1 do – 2 stopni.

„Synoptycy mogą wydać ostrzeżenia przed przymrozkiem” – dodaje Grzegorz Walijewski.

Najchłodniej może być w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, a nawet w części Wielkopolski. Pozostała część kraju z wartościami dodatnimi.

Najcieplej wciąż na wschodzie ok. 8 stopni. W centrum od 5 do 7 stopni.

W obszarach podgórskich, jak zwykle chłodno. Tam od -1 do -3 stopni.

W nocy należy się spodziewać opadów deszczu przechodzących w deszcz ze śniegiem, a ostatecznie śniegu. Na wschodzie od Podlasia, przez Lubelszczyznę i Podkarpacie będzie padał deszcz. W strefie od Olsztyna, Gdańska, poprzez Ostrołękę i Toruń, Kozienice i Kalisz aż po Katowice i Opole będziemy mieli opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Opady śniegu w Sudetach i Karpatach będą dosyć intensywne. Tam spadnie od 5 cm w Sudetach, do 10-15 cm w Beskidzie Sądeckim i Żywieckim oraz w Tatrach.

PAP

drukuj