Synod Biskupów: rodzina wielką wartością w społeczeństwie

W Watykanie zakończył się synod biskupów dotyczący rodziny. Jego dokument końcowy przypomina światu jaką wielką wartość stanowi rodzina. Wskazuje także propozycję jak skutecznie chronić prawa rodzin w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

Synod potwierdził naukę Kościoła na temat rodziny i małżeństwa – powiedział ks. abp Henryk Hoser i zaznaczył, że dla Kościoła i rodziny warto było tę ciężką pracę wykonać.

Ks. abp Henryk Hoser dodaje równocześnie, że Synod nie dokonał zmiany dotychczasowej dyscypliny sakramentu Eucharystii w odniesieniu do osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

– Niektórzy w związku z tym, że tam jest położony nacisk na to rozeznanie uważają, że być może są jakieś możliwości wyjątków w tej zasadzie. Natomiast trzeba powiedzieć, że w praktyce Kościoła wyjątki się stosuje w stosunku do prawa kanonicznego, ale nie w stosunku do prawa objawionego. Tu wyjątków nie ma i tak to trzeba doprecyzować – podkreśla ks. abp Henryk Hoser.

Polski Episkopat reprezentowali na Synodzie także ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski. Polscy Ojcowie Synodalni wydali specjalny komunikat, w którym podkreślają, że nauczanie św. Jana Pawła II dotyczące rodziny wciąż jest aktualne.

„Zachęcamy rodziny do wspólnej modlitwy i wychowania dzieci w wierze oraz zaangażowania w życie parafii i wspierania dzieł miłosierdzia. To zaproszenie kierujemy także do osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach cywilnych, które – choć nie przystępują do Komunii Świętej – nie są wykluczone z Kościoła. Warto, aby szczerze rozmawiały one z kapłanem, który pomoże im spojrzeć na ich sytuację oczyma Chrystusa Pana, w świetle niezmiennej nauki Kościoła katolickiego” – czytamy w komunikacie.

Wśród audytorów Synodu Biskupów było małżeństwo z Polski – Jadwiga i Jacek Pulikowscy.

– Daliśmy świadectwo, w którym dość mocno upomnieliśmy się o normalne rodziny i o zajęcie się rodzinami w kryzysie. Jesteśmy zadowoleni z tego, że kilkukrotnie w grupach dyskusyjnych udało nam się mieć istotny wpływ na przebieg dyskusji – zaznacza dr inż. Jacek Pulikowski.

Dokument przyjęty przez Ojców Synodalnych trafi teraz do Ojca Świętego, który podejmie dalsze decyzje.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl