fot. PAP/Piotr Polak

Świętokrzyskie: po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle obniża się jej poziom

Obniża się poziom Wisły w woj. świętokrzyskim, przez które w niedzielę przeszła fala wezbraniowa. Odwołana została także część alarmów i pogotowi przeciwpowodziowych.

Fala kulminacyjna na Wiśle do Sandomierza dotarła w niedzielę po godz. 8.00. Wówczas rzeka osiągnęła poziom 740 cm, przekraczając stan alarmowy o 130 cm.

Jak poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Józef Białogoński, obecnie sytuacja się stabilizuje.

„Poziom Wisły w Sandomierzu opada, ta kulminacyjna fala wezbraniowa minęła już miasto. W Zawichoście jej poziom również się ustabilizował” – dodał.

W związku z wcześniejszymi intensywnymi opadami deszczu, w woj. świętokrzyskim w niedzielę rano w 11 miejscach obowiązywały alarmy, a w 14 pogotowia przeciwpowodziowe. Dotyczyły one powiatu buskiego, staszowskiego, kazimierskiego, sandomierskiego i opatowskiego.

„W niektórych miejscowościach one wciąż obowiązują, natomiast w wielu z nich zostały zniesione – m.in. odwołano alarmy w Opatowcu, Bejscach, Nowym Korczynie i Pacanowie” – powiedział Białogoński.

W piątek fala kulminacyjna na Wiśle przeszła przez Kraków. Jak przekazało PAP biuro prasowe stołecznej komendy PSP, w Warszawie fala wezbraniowa ma pojawić się we wtorek i nie będzie groźna.

„Jeżeli chodzi o Warszawę, to sprawa powinna rozejść się po kościach. We wtorek o godz. 6.00 spodziewana jest fala w punkcie Warszawa Bulwary i ma mieć około 600 centymetrów, czyli tyle, ile wynosi stan ostrzegawczy. Nie przekroczy tym samym pułapu alarmowego” – podało biuro.

W niedzielę trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje jedynie na Lubelszczyźnie. Alert drugiego stopnia wydano dla województwa mazowieckiego. W południowej części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego prognozowane są z kolei burze z gradem.

PAP/RIRM

drukuj