fot. PAP/Darek Delmanowicz

Świętokrzyskie: opada poziom wód w regionie; w niedzielę strażacy odnotowali 13 interwencji

13 zdarzeń odnotowali w ciągu ostatniej doby świętokrzyscy strażacy w związku z podtopieniami wywołanymi ulewnym deszczem. W regionie obniża się poziom wody na Wiśle, którą w niedzielę przeszła fala wezbraniowa.

Z przekazanych PAP w niedzielę wieczorem informacji z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wynika, że strażacy interweniowali w powiatach: buskim, kazimierskim i opatowskim.

„12 zdarzeń dotyczyło wypompowywania wody z posesji, strażacy interweniowali także przy powalonym drzewie” – poinformowała straż.

W niedzielę rano fala kulminacyjna na Wiśle dotarła do Sandomierza. Wówczas rzeka osiągnęła poziom 740 cm, przekraczając stan alarmowy o 130 cm. Wieczorem stan wody opadł do 713 cm.

Jak poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Józef Białogoński, obecnie sytuacja się stabilizuje.

„Poziom Wisły w Sandomierzu opada, ta kulminacyjna fala wezbraniowa minęła już miasto. W Zawichoście jej poziom również się ustabilizował” – dodał.

Poziom wody obniża się także na Nidzie. Wieczorem w Pińczowie stan rzeki wyniósł 257 cm, czyli o 43 cm poniżej stanu alarmowego.

W związku z wcześniejszymi intensywnymi opadami deszczu, w woj. świętokrzyskim w niedzielę rano w 11 miejscach obowiązywały alarmy, a w 14 pogotowia przeciwpowodziowe. Dotyczyły one powiatu buskiego, staszowskiego, kazimierskiego, sandomierskiego i opatowskiego.

„W niektórych miejscowościach one wciąż obowiązują, natomiast w wielu z nich zostały zniesione – m.in. odwołano alarmy w Opatowcu, Bejscach, Nowym Korczynie i Pacanowie” – powiedział Białogoński.

Na poniedziałek w woj. świętokrzyskim synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W całym regionie temperatura przekroczy 20 st. Celsjusza.

PAP/RIRM

drukuj