fot. PAP/Darek Delmanowicz

Świętokrzyskie: atrakcje sportowe i kulturalne na ferie

Warsztaty artystyczne i naukowe, gry, konkursy, zabawy i wycieczki zaplanowały dla dzieci i młodzieży z okazji ferii zimowych świętokrzyskie instytucje kultury. Ośrodki rekreacji zapraszają na zajęcia sportowe, a stoki narciarskie – na „białe szaleństwo”.

Rozpoczyna się zimowa przerwa szkolna dla uczniów pięciu województw – w tym woj. świętokrzyskiego – która potrwa do końca stycznia.

Mnóstwo atrakcji czeka na spędzających ferie w Kielcach. Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni, zaplanowało prelekcje, warsztaty i pokazy z motywami geologicznymi, dostępne zarówno dla indywidualnych gości jak i grup zorganizowanych. Będzie można tam m. in. poznać paleontologiczny recykling, uczestniczyć w wyprawie do wnętrza ziemi i spróbować swoich sił w szlifowaniu kamieni.

Odwiedzający Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, poza obejrzeniem interaktywnej wystawy instytucji, będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w Laboratorium „Generator Mocy”. Dowiedzą się skąd bierze się prąd, poznają różne rodzaje paliw i stworzą ekologiczną baterię.

Instytut Designu zaprasza młodsze dzieci do udziału w zajęciach „Czarno na białym”, które przybliżą w jaki sposób kontrast służy projektowaniu. Będą warsztaty wykonywania gier planszowych (warcaby, domino, talie kart) i papierowych szablonów oraz typograficzne.

Z kolei Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przygotował dla starszych „Ferie ze Strategią” – uczestniczy będą grali w gry strategiczne, własnoręcznie tworzyli modele postaci i scenografii gier oraz uczyli się planowania taktyki rozgrywek.

Cieszące się największą popularnością młodych widzów spektakle z repertuaru Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, będzie można oglądać w ferie na scenie instytucji. Zaplanowano też zabawę karnawałową i warsztaty zasad bezpiecznego zachowania na drodze – w ramach Świętokrzyskiej Akademii Bezpieczeństwa – które poprowadzą kieleccy policjanci.

Młodzież, która chce spróbować swoich sił w aktorstwie może uczestniczyć w zajęciach teatru „Pegaz”, działającego w Kieleckim Centrum Kultury. Warsztaty będą poświęcone technice i estetyce mowy, emisji głosu, interpretacji tekstu, reżyserii i technikom gry aktorskiej.

Odwiedzający oddziały kieleckiego Muzeum Narodowego będą mogli m.in. poznać zwyczaje karnawałowe w dawnej Polsce i uczestniczyć w zajęciach plastycznych (Pałac Biskupów Krakowskich), zgłębić tajniki działania instrumentów muzycznych z różnych stron świata i poznać kulturę Skandynawii, Chin i Afryki (Muzeum Dialogu Kultur), pobawić się w gry towarzyskie z początków XX w. (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego) i sprawdzić wiedzę o Henryku Sienkiewiczu (pałacyk pisarza w Oblęgorku). Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na warsztaty plastyczne, bębniarskie, projektowania i wykonywania elementów gier planszowych oraz głośne czytanie bajek.

Szkoła Tańca Kieleckiego Teatru Tańca przygotowała warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży, z rożnych kategorii tańca jazzowego, hip hopu, salsy, tańca klasycznego i disco.

Zajęcia i turnieje m.in. piłki siatkowej, koszykówki, strzeleckie, bokserskie, tenisa stołowego, bilardowe będą się odbywały w kilku halach sportowych w mieście. Będzie można także nauczyć się pływać, jeździć na nartach i zgłębić tajniki karate.

Większość zajęć jest bezpłatna, a na niektóre obowiązują rezerwacje. Harmonogramy przedsięwzięć i informacje o zapisach dostępne są na stronach internetowych poszczególnych instytucji i kieleckiego magistratu.

Równie interesującą ofertę zajęć na ferie przygotowały instytucje kultury i sportu w Sandomierzu, Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz mniejszych miastach regionu.

Jeśli tylko pogoda dopisze, w ferie nie będą się nudzili miłośnicy jazdy na nartach i snowboardzie. W woj. świętokrzyskim będzie można skorzystać z oferty ośmiu ośrodków narciarskich, zlokalizowanych w Kielcach („Telegraf” i „Stadion”), Krajnie, Niestachowie, Tumlinie, Bodzentynie, Bałtowie i w Konarach. Przy stokach funkcjonuje kilkadziesiąt wyciągów, a na szusujących czeka w sumie pięć kilometrów tras.

Warunki do jazdy są bardzo dobre – trasy pokrywa obecnie 40-70 centymetrów białego puchu. A może być jeszcze lepiej – według prognoz meteorologów, w najbliższych dniach w woj. świętokrzyskim powinien utrzymywać się lekki mróz, mogą też występować opady śniegu.

PAP/RIRM

drukuj