PAP/Tytus Żmijewski

Światowy Dzień Zdrowia – Polacy podziękowali służbie zdrowia za ich pracę

W dobie koronawirusa nieocenioną rolę odgrywają lekarze i pracownicy służby zdrowia. To oni każdego dnia narażają swoje zdrowie i życie, by ratować innych. Dziś Polska podziękowała im oklaskami.

Dziś Światowy Dzień Zdrowia dlatego szczególnie pamiętamy o tych, którzy w walce z koronawirusem stoją na pierwszej linii frontu.  W symboliczny sposób o godz. 13.00 cała Polska rozbrzmiała oklaskami.

To wyraz wdzięczności dla lekarzy i personelu medycznego. Za ich nieprzespane noce i długie godziny spędzone na dyżurach, a także za narażanie swojego zdrowia i życia dla ratowania innych.

– Szanowni Państwo, Pracownicy służby zdrowia, za Wasz trud i poświęcenie, za olbrzymi wysiłek w dniach walki z koronawirusem, w Światowym Dniu Zdrowia, składam Wam serdeczne podziękowania. Dziękuję Wam za Waszą pracę – napisał na Twitterze minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Z dnia na dzień liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie. Wśród nich jest coraz więcej lekarzy i personelu medycznego. We Włoszech to ponad 10 tys. osób. Są też przypadki śmiertelne.

– Ofiary, które ponieśli Włosi – ponad 100 lekarzy i jeszcze więcej pielęgniarek zmarłych z powodu COVID-19 – jest takim pomnikiem dla generalnie pracowników opieki zdrowotnej i personelu medycznego – mówił dr Zbigniew Hałat.

W Polsce – według danych Głównego Inspektora Sanitarnego – zarażonych jest   blisko pół tysiąca pracowników służby zdrowa. Ponad 4,5 tysiąca przebywa na kwarantannie. Jak poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, polscy lekarze mają pierwszeństwo w dostępie do testów.

– Każdy medyk, który ma podejrzenie zetknięcia się z wirusem i wysokie prawdopodobieństwo, ma prawo do tak zwanej szybkiej ścieżki – zaznaczył prof. Łukasz Szumowski.

Wsparcie płynie także od ludzi, którzy włączają się m.in. w akcje modlitewne za pracowników służby zdrowia.

TV Trwam News

drukuj