Światowy Dzień Misyjny

Dziś, pod hasłem „Miłosierdzie Boże dla całego świata”, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna tygodniową modlitwę w intencji misji.

O szczególną solidarność oraz wsparcie dla młodych Kościołów na całym świecie apeluje Papież Franciszek; w orędziu wydanym przez Ojca Świętego na Niedzielę Misyjną czytamy, że wielu ludzi wciąż nie poznało Chrystusa i dlatego dzieło misyjne jest nadal aktualne.

„Światowy Dzień Misyjny jest uprzywilejowanym momentem, w którym wierni z różnych kontynentów angażują się poprzez modlitwy i konkretne gesty solidarności we wspieranie młodych Kościołów na terenach misyjnych” – czytamy w orędziu.

Papież nazywa ten dzień „świętem łaski i radości”. Jak wyjaśnia, Duch  Święty daje mądrość i męstwo tym, którzy otwierają się na Jego działanie. Z kolei świadomość, że Jezus Chrystus wspiera dzieło misyjne i mu towarzyszy, wypełnia serca głoszących Dobrą Nowinę radością.

Orędzie na Światowy Dzień Misyjny

Ksiądz Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, odnosząc się do papieskiego orędzia dodał, że udział w ewangelizacji mają brać wszyscy członkowie Kościoła, który ma wychodzić do ludzi.

– Światowy Dzień Misyjny czy też – jak mówimy w Polsce – Niedziela Misyjna, to wielkie święto misji. Jak pisze Papież, to czas dzielenia się łaską, której Duch Święty ciągle udziela tym, którzy są otwarci na jego działanie. Jest to także czas dzielenia się radością z tego, że Chrystus ciągle towarzyszy naszym misyjnym wysiłkom. Papież mówiąc o solidarności duchowej, w sposób bardzo konkretny i otwarty mówi też o solidarności materialnej. Nasz dar materialny jest wyrazem naszego oddania się i Bogu i braciom. W ten sposób staje się on bardzo konkretnym narzędziem w dziele ewangelizacji – powiedział ks. Tomasz Atłas.

Tydzień Misyjny jest czasem zapomnienia o sobie i otworzenia się na innych, na każdego człowieka, na wszystkich – podkreśliła  s. Anafrida Biro ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki.

– Nie ma znaczenia gdzie jestem. Ważne jest żeby zapomnieć o sobie i przypomnieć sobie, że są też inni ludzie. W tym dniu mogę otwierać się na sąsiadów, których np. nie pozdrawiam. Nawet w Polsce praca jest ogromna. Jako zgromadzenie dostajemy wiele próśb o modlitwę – to także jest praca misyjna. Nie trzeba wiele robić, ale być. To jest bardzo ważne – zaznaczyła s. Anafrida.

S. Anafrida Biro o doświadczeniu bycia misjonarką:

 

 

Pomocą misyjną ogarniane jest blisko 1100 miejsc. Są to diecezje, parafie, kaplice czy miejsca duszpasterskie, w których dokonuje się praca duszpasterska – powiedział ks. Maciej Będziński z Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Dzieła św. Piotra Apostoła.

– Ofiary zebrane podczas zeszłorocznego Dnia Misyjnego przeznaczyliśmy na pomoc siedmiu krajom, które najczęściej borykają się z problemami materialnymi, politycznymi. Kościół w tych krajach jest słabo uformowany. Pomoc nie jest jednorazowym projektem, trwa ona nieraz 2 czy 3 lata. Udało nam się ukończyć bądź rozpocząć budowę 17 budynków sakralnych, ok 13 plebani i klasztorów. Przygotowywane są cały czas nowe projekty – mówił ks. Maciej Będziński.

Papieskie Dzieła Misyjne zainicjowały akcję AdoMIS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów; ma ona na celu otoczenie opieką modlitewną oraz materialną seminariów i nowicjatów na terenach misyjnych.

Również pieniądze zebrane dziś na tacę zostaną przeznaczone na wsparcie dla misjonarzy.

40 procent krajów na świecie to wciąż terytoria misyjne; obecnie w 97 państwach posługuje 2065 misjonarek i misjonarzy z Polski.

episkopat.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl