Suwałki: wniosek o 11-milionowe odszkodowanie za działalność na rzecz niepodległej Polski oddalony

Sąd Okręgowy w Suwałkach (Podlaskie) oddalił w piątek wniosek córek łączniczki AK Marii Dragun o odszkodowanie i zadośćuczynienie za rzekomą jej działalność na rzecz niepodległej Polski i represje radzieckie. Sąd uznał, że brakuje dokumentów poświadczających taką działalność.

Wniosek do sądu złożyły dwie córki nieżyjącej już Marii Dragun. Kobiety żądają 1,2 mln odszkodowania i 10 mln zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ich matkę na skutek represji ze strony radzieckich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w okresie od grudnia 1944 r. do stycznia 1955 r.

„Zadośćuczynienie i odszkodowanie jak najbardziej się należy osobom, które działały na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego. Z przedstawionych dokumentów, jak też z uzupełnionych przez sąd pochodzących z Instytutu Pamięci Narodowej nie wynika, żeby pani Maria Dragun działała na rzecz niepodległego państwa polskiego” – powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Maciej Romotowski.

Sędzia powiedział, że jedyne dokumenty, które zachowały się wobec Marii Dragun, to wzmianka o tym, że została zesłana na Syberię z mocy orzeczenia sądu radzieckiego, ale z uwagi na działalność na rzecz niepodległego bytu państwa białoruskiego.

Sędzia Maciej Romotowski powiedział, że sąd wzywał wnioskodawców do uzupełnienia dokumentacji i uprawdopodobnienia wniosku, ale córki Marii Dragun tego nie uczyniły. Sędzia dodał, że w tej sytuacji nie mógł orzec na korzyść wnioskodawcom kwot za odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Takie same stanowisko w mowie końcowej przedstawił w poniedziałek prokurator Marcin Milewski z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

„Według dokumentów Maria Dragun została skazana za przynależność do białoruskiej nacjonalistycznej organizacji” – mówił wówczas prokurator.

Orzeczenie suwalskiego sądu jest nieprawomocne.

Według rodziny, Maria Dragun w trakcie II wojny światowej działała w wileńskim okręgu Armii Krajowej. Po przeszkoleniu została łączniczką w stopniu kaprala, posługiwała się pseudonimem „Marta”. Kobieta została zatrzymana przez Sowietów w grudniu 1944 roku.

Maria Dragun była osadzona najpierw na terenie obecnej Białorusi, a potem ostatecznie została przewieziona w głąb Związku Radzieckiego – do Workuty w republice Komi, 160 km na północ od koła podbiegunowego. Kobieta odzyskała wolność po ponad 10 latach. Zmarła w 1987 r. w wieku 61 lat.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl