fot. Monika Wądołowska

Studzieniczna – to miejsce wybrała Matka Boża

Doroczne spotkanie modlitewne dzieci i młodzieży pod przewodnictwem ks. bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego, odbyło się 14 maja w Studzienicznej koło Augustowa. Do Matki Bożej Studziniczańskiej z całej diecezji przyjechały dzieci pierwszokomunijne, rocznicowe, zaangażowane w Podwórkowe Koła Różańcowe, grupy misyjne, ministranci  oraz członkowie Szkolnych Oddziałów Caritas. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”.

Mszę św.  poprzedziło spotkanie ewangelizacyjne, które poprowadzili alumni z WSD w Ełku. Modlitwę różańcową poprowadziła Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych.

„To spotkanie w Studzienicznej jest niesamowite z tego względu, że wybrała to miejsce sama Matka Boża, ten piękny zakątek Polski” – mówiła Magdalena.

„Z wielką radością przybywam tutaj we wspólnocie PKRD. Razem z tymi dziećmi codziennie odmawiamy różaniec. Tutaj chcemy na nowo Matce Bożej zawierzyć swoje życie. Wyrazić naszą miłość, naszą wdzięczność za Jej opiekę, za Jej troskę o nas i prosić o to, aby pomagała nam wytrwać w odmawianiu Różańca św.” – podkreślała założycielka dzieła modlitewnego dzieci.

Podczas uroczystości nie zabrakło wątków symbolicznych – tym samym statkiem, którym 9 czerwca 1999 roku przypłynął do niewielkiej przystani w Studzienicznej Jan Paweł II, przywieziono jego relikwie, które procesyjnie zostały zaniesione do ołtarza polowego na rozpoczęcie Eucharystii.

Dzieci przywiozły na spotkanie serca z wypisanym swoim imieniem i datą chrztu św.

Homilię wygłosił ks. bp Jerzy Mazur. Biskup nawiązał do hasła spotkania.

„Przez całe życie będą nas pytać o datę i miejsce naszego narodzenia. Jako ludzie ochrzczeni powinniśmy pamiętać datę naszego chrztu św. Od chrztu św. rozpoczęliśmy nasze pielgrzymowanie do nieba. Kiedy nie znamy tej daty, to nie będziemy żyli chrztem św.” – mówił ks. bp Jerzy Mazur.

Ksiądz biskup zachęcał dzieci, aby pytały rodziców jak wybierali dla nich imiona. Życzył zebranym, aby każdy miał pragnienie życia chrztem świętym.

„Bo tam gdzie jest chrzest, tam jest nadzieja” – podkreślał biskup ełcki.

Zwracając się do dzieci, ksiądz biskup wyraził swoją radość, że dzieci odmawiają różaniec.

„Różaniec to skarb, który winniśmy odkrywać. Wy jesteście tymi, którzy odkryli ten skarb. W waszych rękach macie właściwą broń przeciwko złu i grzechowi. Tą bronią jest różaniec. Walczcie tą bronią, a zawsze dobro zwycięży, miłość zwycięży i prawda zwycięży” – zachęcał ks. bp Jerzy Mazur.

Na zakończenie Magdalena Buczek wraz z dziećmi wypuściła dwa białe gołębie, które są symbolem pokoju, z nadzieją i modlitwą o pokój na świecie i w naszych sercach.

W Podwórkowych Kółkach Różańcowych Dzieci modli się ponad 150 tys. osób w 33 krajach świata.

„To jest bardzo ważne, że dzieci odmawiają różaniec, są wierne tej modlitwie, że odpowiadają na wezwanie Matki Bożej, bo przez modlitwę różańcową wypraszają potrzebne łaski dla świata. Nie tylko same są chronione przed złem, przed wszelkimi niebezpieczeństwami, ale też ta modlitwa dzieci ma wielką moc i ratuje świat” – zauważyła Magdalena Buczek.

Studzieniczna jest przepięknie usytuowana wśród jezior i lasów.  Ks. kan. Arkadiusz Pietuszewski, kustosz sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej,  zachęcał słuchaczy do autentycznego podziwu i dziękczynienia Bogu. Zaprosił również do udziału w uroczystościach odpustowych Zesłania Ducha Świętego, które rozpoczną się czuwaniem modlitewnym w Wigilię uroczystości. W niedzielę, Mszy św. odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Spotkanie PKRD oraz grup dziecięcych z diecezji ełckiej było transmitowane przez Telewizję TRWAM.

Monika Rogińska/RIRM

drukuj