fot. PAP/Tytus Żmijewski

Straż miejska może od dziś wystawiać mandat za niesegregowanie śmieci

Straż miejska może od dziś wystawiać mandat za niesegregowanie śmieci. Nowe uprawnienie dla strażników wprowadza nowela rozporządzenia ws. wykroczeń. Regulacje na wniosek samorządów przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Zgodnie z nimi osoba, która nie złożyła deklaracji śmieciowej, zapłaci 500 zł kary. Takiego samego mandatu mogą się spodziewać mieszkańcy gminy, którzy skłamali w deklaracji, aby zapłacić mniej za wywóz odpadów.

Ukarani zostaną również ci, którzy założyli kompostownik, ale z niego nie korzystają. Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, wskazał, że nowe uprawnienia straży miejskiej to odpowiedź na oczekiwania samorządów.

– Raz na jakiś czas straży miejskiej są wskazywane pewne nowe uprawnienia. To wynika także z wniosków strony samorządowej, ponieważ samorząd na co dzień zarządza strażą miejską, gminną i bardzo często jest to efekt wniosków codziennej pracy. Myślę, że nie będą one wykorzystywane w jakiś nadmierny sposób i będą wykorzystywane w tych momentach, kiedy rzeczywiście w rażący sposób dojdzie do zaniedbań, wtedy ten nowy przepis będzie stosowany – powiedział Paweł Szefernaker.

Dotychczas straż gminna mogła jedynie pouczyć osoby, które nie płacą za wywóz odpadów lub nie segregują śmieci.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl