fot. https://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/

Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację zza wschodniej granicy

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy – poinformowała por. Dagmara Bielec-Janas, rzecznik Nadwiślańskiego OSG.

Jak poinformowała por. SG Dagmara Bielec-Janas z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, dzięki współpracy funkcjonariuszy z placówek Straży Granicznej w Łodzi oraz w Dołhobyczowie, zatrzymano ośmiu obywateli Ukrainy. Wśród zatrzymanych są również organizatorzy przestępczej działalności, którzy mieli z tego tytułu czerpać znaczne korzyści majątkowe.

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania ośmiu obywateli Ukrainy doszło w ubiegłym tygodniu na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

„Zatrzymane osoby podejrzane są o kierowanie i udział w grupie przestępczej, trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom – głównie obywatelom Ukrainy, a także umożliwianie im nielegalnego przekroczenia granicy poprzez zarejestrowane oświadczenia o powierzeniu pracy i uzyskane na tej podstawie zezwolenia na pracę” – przekazała por. SG Dagmara Bielec-Janas.

Dodała, że w procederze wykorzystywane były zarejestrowane spółki i firmy, prowadzące pozorną działalność gospodarczą, założone tylko i wyłącznie w celu wyrabiania dokumentów – oświadczeń i zezwoleń – które ostatecznie umożliwiały nielegalne przekroczenie polskiej granicy przez cudzoziemców, a następnie ułatwianie im pobytu w Polsce. Śledczy szacują, że członkowie grupy mogli w ten sposób ułatwić zalegalizowanie pobytu w Polsce kilkuset cudzoziemcom.

„W trakcie działań na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy przeszukano dziewięć lokali mieszkalnych wraz z siedzibami firm, gdzie zabezpieczono liczną dokumentację w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie prowadzenia nielegalnego procederu” – poinformował rzecznik Nadwiślańskiego OSG.

Dodała, że zatrzymani to cztery kobiety i czterech mężczyzn, w wieku od 26 do 44 lat. Dwoje z nich usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu zastosowano wobec tych osób tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

Pozostałym zatrzymanym – za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, postawiono zarzut z art. 258 § 1 kk. oraz zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl