fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Straż Graniczna: Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego

Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego. Prawdopodobnie użyto ślepej amunicji. Na szczęście nikomu nic się nie stało. O czwartkowym zdarzeniu na granicy poinformowała polska Straż Graniczna.

Ostatniej doby odnotowano ponad 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zatrzymano 35 nielegalnych imigrantów, wszyscy są obywatelami Iraku. Za pomoc zatrzymano też 5 kolejnych osób: Gruzinów, Białorusinów i Ukraińca.

Obecnie w szpitalach przebywa 14 osób: 8 dzieci i 6 osób dorosłych – przekazała dziś ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

Na konferencji poinformowała też o zdarzeniu, jakie miało miejsce na granicy po raz pierwszy i świadczy, że sytuacja jest coraz bardziej poważna.

– Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z nami patrolują granicę. Prawdopodobnie użyto ślepej amunicji. Nikomu nic się nie stało. Możliwe, że celowo oddano nietrafione strzały. Takich prowokacji jest coraz więcej – oceniła ppor. Anna Michalska.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Polska Straż Graniczna od sierpnia br. odnotowała kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w tym nielegalnym procederze.

Od 2 września 2021 roku – w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – obowiązuje stan wyjątkowy. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

 

RIRM

drukuj