fot.PAP/Darek Delmanowicz

Straż Graniczna: Minionej doby skontrolowano 52,6 tys. osób wjeżdżających do kraju

W czwartek skontrolowano 52,6 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 45,3 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała dziś rano Straż Graniczna.

Na podstawie rozporządzenia podpisanego przez szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do wjazdu na terytorium RP są uprawnieni m.in. obywatele UE przejeżdżający przez Polskę do miejsca zamieszkania oraz – w związku ze zbliżającymi się egzaminami – uczniowie pobierający w Polsce naukę.

Wśród uprawnionych do przekraczania granicy znaleźli się zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport, podróżujący tranzytem przez terytorium RP – innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy – w celu odbioru odpoczynku lub po odebraniu go.

Do kraju mogą też wjechać uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce. Jak wyjaśniło MSWiA, potrzeba włączenia ich do katalogu wynika z przyjętego przez MEN harmonogramu egzaminów zewnętrznych dla uczniów, którzy ukończyli naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w okresie od 8 czerwca do 28 sierpnia.

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej – z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją – została przedłużona do 12 czerwca włącznie.

PAP

drukuj