fot. https://pixabay.com/pl/photos/strona-g%C5%82%C3%B3wna-dom-rodzina-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-5574909/

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otwiera nowe lokalizacje w trzech województwach

W ramach profilaktycznego Programu „SOS Rodzinie” Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otwiera w Polsce nowe lokalizacje w woj. lubelskim, mazowieckim i w zachodniopomorskim. Pomoc otrzymają rodziny w trudnej sytuacji życiowej.

„Ubóstwo oraz bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, a także potrzeba aktywizacji zawodowej, to główne powody, dla których SOS Wioski Dziecięce w Polsce poszerzają swoją działalność” – poinformowało Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.

W ramach profilaktycznego programu „SOS Rodzinie” powstaną trzy nowe lokalizacje w trzech województwach – lubelskim (gmina Zakrzówek), mazowieckim (gmina Wodynie) i zachodniopomorskim (gmina Świeszyno). Wskazano, że pomoc trafi do rodzin w trudnej sytuacji życiowej.

Stowarzyszenie podało, że w Polsce poniżej minimum egzystencji żyje ponad 5 proc., czyli ok. 1,9 mln Polaków, a skrajne ubóstwo dzieci w 2020 r. wzrosło z 4,5 proc. do 5,9 proc., czyli do przeszło 400 tys. dzieci. Zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży diagnozowane są na coraz wcześniejszym etapie rozwoju, a ich skala nieustannie wzrasta. Jeszcze przed pandemią dzieci wymagających specjalistycznego wsparcia było ok. 630 tys.

„Nasze Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na wsparcie rodzin zarówno poprzez indywidualną pracę z rodzinami, jak i zapewnienie rodzinom dostępności wsparcia specjalistów – psychologów i psychoterapeutów. Ważnym elementem jest także edukacja rodziców nie tylko w zakresie wychowania, ale również dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy” – mówiła Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

W ostatnim roku w ramach programu „SOS Rodzinie” Stowarzyszenie pomogło 2383 beneficjentom, w tym 1428 dzieciom i młodzieży z 579 rodzin. Od początku istnienia programu pomoc otrzymało ponad 2 tys. dzieci z przeszło 940 rodzin biologicznych.

Uczestnictwo w programie jest dobrowolne i bezpłatne. Pomoc kierowana jest do wszystkich rodzin przeżywających trudności w zakresie sprawowania funkcji opiekuńczo-wychowawczych i zagrożonych rozpadem. Stowarzyszenie obejmuje pomocą wszystkich członków rodziny, zwłaszcza dzieci, które mogą skorzystać z przeznaczonych dla nich zajęć i działań świetlicowych. Oferowane jest również wsparcie dla rodziców i opiekunów dzieci.

W 2022 r. Stowarzyszenie planuje również rozwój form opieki zastępczej SOS. Od stycznia br. w ramach programu SOS Biłgoraj funkcjonuje placówka specjalistyczno-terapeutyczna i placówka interwencyjna. W drugim kwartale 2022 r. placówka interwencyjna zostanie otwarta również w Kraśniku.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce pomaga dzieciom opuszczonym, osieroconym i zagrożonym utratą opieki rodziców. Organizuje różne formy pomocy dzieciom, aby jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia. W Polsce działa od 1984 r., ma pod opieką 1505 dzieci. Jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach i terytoriach świata.

W Polsce prowadzi cztery SOS Wioski Dziecięce, gdzie opuszczone i osierocone dzieci znajdują dom i opiekę. Rozwijane są także działania profilaktyczne w ramach programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona dzieci przed utratą opieki i zapewnienie im kompleksowego wsparcia.

SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomagają również dzieciom w Zimbabwe i w Kamerunie. Budują tam studnie i sanitariaty, promują higienę (HIV/AIDS, COVID-19) prawa kobiet, realizują programy dożywiania, edukacji, a także wsparcia działalności gospodarczej rodzin i społeczności.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl