fot. PAP/Tomasz Gzell

Stopa bezrobocia spada

Szacowana stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,6 proc., co oznacza, że w porównaniu z bezrobociem w poprzednim miesiącu spadła o 0,2 pkt. proc. Najnowsze dane dotyczące rynku pracy zaprezentowała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Według wstępnych danych resortu, w końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych. To blisko 25 tys. osób mniej niż w sierpniu – nastąpił więc spadek o 2,6 proc. W porównaniu do września roku ubiegłego to prawie 88 tys. bezrobotnych mniej, co oznacza spadek o 8,6 proc.

Najlepiej sytuacja wygląda w Wielkopolsce, gdzie stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 3,3 proc. Jednocześnie najwyższy jej poziom odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim – to 8,6 proc. Minister Marlena Maląg podkreśla, że są to dane świadczące o dobrej kondycji całej gospodarki. Jednak aby jeszcze poprawić sytuację, resort przygotował specjalną aplikację mobilną E-praca.

– Dla ułatwienia, aby osoby, które nie mają pracy, które poszukują pracy, mogły wybrać sobie właściwe dla siebie, dla swojego wykształcenia, miejsce pracy, proponujemy aplikację E-praca, którą będzie można pobrać w tym momencie na Androidy. Pokazuje ona przede wszystkim, jakie oferty są dostępne, jakie targi pracy są organizowane i przede wszystkim pozwala na bieżąco otrzymywać powiadomienia, a także odpowiednie lokalizacje tego miejsca pracy – mówiła minister.

W żadnym z województw stopa bezrobocia we wrześniu nie przekroczyła progu 9 proc.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl