Stany Zjednoczone wypowiadają UE wojnę celną

Prezydent Donald Trump wypowiedział światowym partnerom gospodarczym wojnę celną. Podniesienie taryf na samochody importowane do USA wywołało duże napięcie w Unii Europejskiej.

Departament Handlu rozpoczął śledztwo w sprawie podniesienia taryf celnych na auta importowane do USA. Prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował UE za nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. W odwecie Wspólnota zaczęła wprowadzać cła na produkty amerykańskie – wskazuje publicysta dr Leszek Pietrzak.

– Siłą rzeczy nastąpiły działania odwetowe. Unia wprowadziła cła na niektóre produkty amerykańskie, zwłaszcza te najbardziej popularne w Europie. Kanada również wprowadza w tej chwili odwetowe cła na produkty amerykańskie. Na pewno są to działania, które zmierzają do prawdziwej wojny celnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską – zauważa dr Leszek Pietrzak, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Komisja Europejska zapowiedziała, że dołoży wszelkich starań, aby uniknąć nałożenia przez Stany Zjednoczone opłat celnych na samochody i części samochodowe. Komisja apeluje do Amerykanów, aby zaprzestali śledztwa.

– Rozumiemy, że powinniśmy wykorzystać wszystkie dostępne nam narzędzia, aby zapobiec temu dochodzeniu, aby osiągnąć podobny wynik. Właśnie dlatego bierzemy udział w śledztwie. Przedstawiliśmy to zgłoszenie i oczywiście nie będziemy szczędzić wysiłków – czy to na poziomie technicznym, czy politycznym – aby temu zapobiec. Myślę, że w tym kontekście należy również rozumieć podróż prezydenta Jean-Claude’a Junckera do Waszyngtonu – mówi rzecznik prasowy KE Daniel Rosario.

Unia Europejska ostrzegła Stany Zjednoczone, że nałożenie ceł importowanych na samochody zaszkodzi amerykańskiej branży motoryzacyjnej. Eksport samochodów z USA może kosztować Stany Zjednoczone 294 mld dolarów. Taki odwet chcą podjąć europejscy partnerzy handlowi.

– To jest wojna pomiędzy wielkimi, pomiędzy tymi, którzy dzisiaj są czołowymi graczami na scenie gospodarczej świata – zaznacza dr Leszek Pietrzak.

Planowane cła na samochody to jeden z głównych elementów polityki handlowej Donalda Trumpa, realizowanej pod hasłem „Ameryka przede wszystkim”. Reprezentanci KE chcą wziąć udział w wysłuchaniu amerykańskiego resortu handlu zaplanowanego na 19 i 20 lipca. Za ocean na spotkanie z Donaldem Trumpem pojedzie również szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl