fot. pixabay.com

Stany Zjednoczone przekażą 275 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami.

Jak podał w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie m.in. rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.

Koszty 275 mln pakietu pokryje prezydencki program Drawdown Authority (PDA). Umożliwia to Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i usług obronnych z zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Dla ułatwienia Ukrainie odparcia rosyjskich ataków rakietowych USA wysłały tam zaawansowane systemy przeciwlotnicze NASAMS. Już wcześniej zapowiedziano przekazanie czterech systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Avenger, które wykorzystują rakiety Stinger oraz rakiety przechwytujące HAWK.

„Nasilenie przez Rosję uderzeń rakietowych na Ukrainie ma częściowo na celu wyczerpanie zapasów obrony przeciwlotniczej Kijowa i osiągnięcie dominacji w przestrzeni powietrznej” – oświadczył w listopadzie wysokiego rangą urzędnik Pentagonu, którego wypowiedź cytuje Reuters.

Reuters zaznacza, że zawartość i wielkość pakietów pomocowych może się zmieniać, dopóki plany nie zostaną podpisane przez prezydenta.

Od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego na Ukrainę Amerykanie wysłali do Kijowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa o wartości około 19,1 mld dolarów. W czwartek ustawodawcy na Kapitolu opowiedzieli się za przekazaniem w przyszłym roku Ukrainie co najmniej 800 mln dolarów dodatkowej wojskowej pomocy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl