fot. pixabay.com

Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi

Krew jest szczególnie potrzebna w wakacje. W tym czasie dochodzi do największej liczby wypadków, a regularni dawcy wyjeżdżają na urlopy.

200 osób – tylu dawców powinno pojawić się każdego dnia w Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Wtedy krwi nie zabraknie. Problem jednak w tym, że w wakacje dawców jest mniej.

 – Rzeczywiście, okres wakacyjny to jest trudny czas dla służby krwi. Dawcy wyjeżdżają na wakacje. Jest ich mniej. Mniej zgłasza się do oddania krwi, natomiast cały czas krew jest potrzebna w podmiotach leczniczych. Cały czas są chorzy, którzy krwi potrzebują – mówi Karolina Trojan-Borczyńska, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Krwi brakuje praktycznie w każdym szpitalu w województwie. Najwięcej potrzeba jej do zabiegów kardiochirurgicznych.

 – Właściwie wszystkie grupy krwi są nam potrzebne. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Na tę chwilę potrzebujemy grupy krwi „0+” – tłumaczy Joanna Żabczyńska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Krwi zbyt długo przechowywać nie można – maksymalnie 42 dni. Dzięki zapasom lekarze mogą przeprowadzać operacje ratujące ludzkie zdrowie i życie.

Kacper Janik jest honorowym dawcą krwi. Krew oddaje już od 4 lat.

 – Główny powód jest taki, że mam grupę krwi „0 rh+”, czyli moja krew może być oddana każdemu i jak mogę tylko komuś pomóc, to bardzo chętnie – podkreśla Kacper Janik. 

 Nie każdy kwalifikuje się do tego, aby być dawcą. Zanim oddamy krew, wypełniamy szczegółową ankietę. Ostateczną decyzję o tym, czy człowiek, który odwiedza centrum, może stać się dawcą, podejmuje lekarz.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl