fot. pixabay.com

Środki z programu FEnIKS mają zostać przeznaczone m.in. na budowę dróg i termomodernizację budynków

Ruszają konsultacje społeczne w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). To unijne środki, które rząd chce wydać m.in. na budowę dróg, czyste powietrze i termomodernizację budynków.

[Program FEnIKS], czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, to kontynuacja wcześniejszych unijnych projektów, jakie były w Polsce realizowane w latach 2007-2020. Za tym programem kryją się ogromne środki.

– 114 mld zł, ponad 20 mld euro. To największy program tego typu w Europie – zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

Zmiany, jakie ma przynieść program FEnIKS – według wiceministra Waldemara Budy – wszyscy mamy odczuć w naszych lokalnych społecznościach.

– To są setki kilometrów dróg ekspresowych, krajowych, autostrad. To jest tabor kolejowy, nowe linie kolejowe, a także Centralny Port Komunikacyjny. To jest wszystko, co wiąże się z doprowadzeniem komunikacji do CPK, jak szprychy, które uzupełniają całą sieć w tym zakresie – powiedział wiceszef resortu funduszy.

https://twitter.com/MFIPR_GOV_PL/status/1405826227835912192?s=20

Środki z programu mają wspomóc system ochrony zdrowia. Pozwolą też na ochronę zabytków o krajowym i światowym znaczeniu.

Rząd ma już wizję wydania pieniędzy, ale chce też poznać opinię społeczeństwa – co jest ważniejsze, na co środki powinny pójść w pierwszej kolejności; czy ważniejsza jest budowa dróg, czystsze powietrze, czy termomodernizacja budynków, z których korzystamy wszyscy?

– Każdy może usiąść przed komputerem, uruchomić swój telefon i złożyć nam propozycję w ramach konsultacji społecznych, które rozpoczynają się dzisiaj, a będą kończyły się 18 lipca – poinformował wiceminister Waldemar Buda.

Uwagi można zgłaszać za sprawą specjalnej platformy udostępnionej na stronie: https://www.pois.gov.pl/.

TV Trwam News

drukuj