Sprawa faktur Mateusza Kijowskiego przeniesiona do Legnicy

Postępowanie sprawdzające ws. faktur Mateusza Kijowskiego zostało przeniesione z Prokuratury Okręgowej w Warszawie do Prokuratury Okręgowej w Legnicy – dowiedział się portal PolskieRadio.pl. Informację potwierdza rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Postępowanie zostało przekazane do Legnicy ze względu na konieczność odciążenia prokuratury warszawskiej od ilości prowadzonych spraw – tłumaczy Ewa Bialik.

Rzecznik PK przypomina, że stołeczni śledczy prowadzą bardzo dużo głośnych postępowań, które na dodatek są bardzo skomplikowane i wymagają żmudnej pracy.

Prokuratura Krajowa, chcąc zabezpieczyć prawidłowe obciążenie poszczególnych jednostek, poleciła przekazać to postępowanie poza obręb Warszawy – wyjaśnia rozmówczyni portalu PolskieRadio.pl.

W styczniu do Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu oszustwa na szkodę Komitetu Obrony Demokracji. Było to pokłosie publikacji w dzienniku „Rzeczpospolita”. Zdaniem gazety, pieniądze ze zbiórek publicznych na rzecz działalności Komitetu Obrony Demokracji miały trafiać do firmy Mateusza i Magdaleny Kijowskich. Faktury z tego tytułu opiewały na łączną kwotę około 92 tys. zł. Kijowski w mediach zaprzeczył, jakoby pieniądze, które trafiły na konto spółki MKM-Studio, pochodziły „z puszek”. Postępowanie sprawdzające w sprawie uruchomiła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

W lutym do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście wpłynęło kolejne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tym razem autorstwa byłego skarbnika KOD. Mężczyzna twierdził, że był nakłaniany do fałszowania faktur, które miały potwierdzić zwrot pieniędzy przez firmę Mateusza Kijowskiego. Z racji tego, że postępowanie sprawdzające dotyczące rzetelności wspomnianych faktur prowadziła już Prokuratura Okręgowa w Warszawie, to zawiadomienie zostało przekazane do tej jednostki, a następnie włączone do już prowadzonych czynności.

Zgodnie z przepisami postępowanie sprawdzające należy zakończyć w ciągu 30 dni. W przypadku faktur Mateusza Kijowskiego termin ten już dawno minął, a prokuratorzy wciąż nie podjęli decyzji o wszczęciu śledztwa lub odmowie jego wszczęcia. Z naszych informacji wynika, że było to spowodowane natłokiem obowiązków. Teraz postępowanie ma szansę ruszyć z miejsca.

PolskieRadio.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl