fot. PAP/Andrzej Grygiel

Spotkanie ws. sytuacji szpitala w Dąbrowie Górniczej

Spotkanie w związku z zawieszeniem działalności oddziału chorób wewnętrznych szpitala w Dąbrowie Górniczej (woj. Śląskie) zaplanował na wtorek śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach – podała w poniedziałek jego rzecznik Małgorzata Doros.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO) – Szpital Specjalistyczny im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej – od 1 lutego zawiesiło działalność Oddziału Chorób Wewnętrznych. Dyrekcja tłumaczy, że z powodu braku wystarczającej liczby lekarzy niemożliwe jest obsadzenie dyżurów.

Śląski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w przesłanym w poniedziałek oświadczeniu poinformował, że na bieżąco monitoruje sytuację w związku z informacją o zaprzestaniu od tego dnia działalności oddziału chorób wewnętrznych i szpitalnego oddziału ratunkowego w części internistycznej.

W piątek śląski NFZ otrzymał do wiadomości pismo z Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, adresowane do dyrekcji Szpitala w Dąbrowie Górniczej. Podkreślono w nim, że zawieszenie działalności w części internistycznej SOR jest bezzasadne i nieprzewidziane przepisami. Śląski Urząd Wojewódzki wyraził jednocześnie zgodę, na podstawie przekazanych przesłanek, jedynie na miesięczny okres zaprzestania działalności oddziału chorób wewnętrznych – zamiast planowanej przez szpital półrocznej przerwy.

Aby zapewnić optymalną opiekę pacjentom, na dzień 2 lutego śląski oddział wojewódzki NFZ zaplanował spotkanie, którego uczestnikami będą przedstawiciele ościennych do Dąbrowy Górniczej szpitali, tj. Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Zawiercia i Jaworzna oraz przedstawiciel Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – powiedziała Małgorzata Doros.

Jak podała, szpital poinformował NFZ o swoich planach w czwartek 28 stycznia. Został wezwany do złożenia szczegółowych wyjaśnień, w tym dotyczących zasad organizacji szpitalnego oddziału ratunkowego. Na podstawie obowiązujących przepisów, tj. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2011 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, wymogiem funkcjonowania SOR-u jest jednoczesne posiadanie przez szpital oddziału chorób wewnętrznych.

29 stycznia szpital przesłał do śląskiego NFZ wyjaśnienia, w których wskazał m.in. na niemożność obsadzenia dyżurów internistycznych wskutek niedających się przewidzieć wcześniej okoliczności. Szpital zapewnił ponadto, że pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie nadają się do wypisania, a posiadają schorzenia kwalifikujące ich do hospitalizacji w innych oddziałach, będą mieć zapewnioną ciągłość opieki medycznej.

Śląski oddział NFZ informuje jednocześnie, że pacjenci mogą korzystać z leczenia w ramach 90 oddziałów chorób wewnętrznych w woj. śląskim. Najbliżej Dąbrowy Górniczej są szpitale w: Jaworznie, Zawierciu, Będzinie i Czeladzi oraz Sosnowcu.

W zamieszczonym na stronie internetowej oświadczeniu dyrekcja szpitala podaje, że działalność oddziału będzie zawieszona do czasu uzupełnienia obsady kadrowej. Szpital zapewnia, że prowadzi w tej sprawie rozmowy.

Szpital zapewnia, że pacjenci przebywający obecnie na oddziale będą mieli zapewnioną opiekę. Część – zgodnie z przebiegiem leczenia – zostanie we właściwym czasie wypisana do domu, a osoby wymagające dalszej hospitalizacji zostaną objęte opieką przez inny oddział. Pacjenci przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy będą kierowani na konkretne oddziały (kardiologii, nefrologii, diabetologii, ortopedii), gdzie zostanie im zapewniona odpowiednia do potrzeb opieka medyczna. W ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zagwarantowana jest stała i ciągła opieka dyżurujących specjalistów – zapewnia kierownictwo szpitala.

PAP/RIRM

drukuj