fot. TT/MAPGOVPL

Spółka Polskie LNG podpisała umowę na zaprojektowanie i montaż regazyfikatorów w terminalu w Świnoujściu

Spółka Polskie LNG podpisała w poniedziałek umowę na zaprojektowanie i montaż dodatkowych regazyfikatorów w terminalu LNG w Świnoujściu. To element projektu zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych gazoportu.

Kontrakt pozyskało konsorcjum należące do austriacko-niemieckiej spółki.  Obejmuje on zaprojektowanie również pomp kriogenicznych.

Minister Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, mówi, że podpisana umowa wpisuje się w budowanie niezależności energetycznej Polski.

– Jeżeli chcemy być krajem suwerennym energetycznie, niezależnym od dostaw gazu z Rosji, z mocną pozycją negocjacyjną wobec dostawców gazu z całego świata, to potrzebujemy rozbudowanego terminala im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od pierwszych dni w centralnym punkcie swojej polityki postawił bezpieczeństwo energetyczne Polski i skutecznie do tego celu dążymy, a każdy kolejny krok, który nas do tego przybliża, jest dobrym dniem dla Polski – podkreśla Maciej Małecki.

Regazyfikatory to urządzenia do przeprowadzania gazu ziemnego ze stanu skroplonego do gazowego, który może zostać wtłoczony do sieci gazociągów przesyłowych.

Program rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu zakłada m.in. zwiększenie mocy regazyfikacyjnych oraz budowę bocznicy kolejowej z urządzeniami do załadunku skroplonego gazu na cysterny i kontenery kolejowe.

 

RIRM

drukuj