fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Społeczny komitet obrony dobrego imienia służb mundurowych – odpowiedź na działania władz wobec funkcjonariuszy broniących polskich granic

W leżącym przy granicy z Białorusią powiecie hajnowskim powstaje społeczny komitet obrony dobrego imienia służb mundurowych. To odpowiedź na skandaliczne działania instytucji państwowych wobec funkcjonariuszy broniących polskich granic.

Tomasz Waszczuk to były policjant. 3 lutego 2022 roku pełnił służbę na granicy polsko-białoruskiej. Do obwiązującej wówczas strefy buforowej nie wpuścił posłów – Klaudii Jachiry oraz Urszuli Zielińskiej. W odpowiedzi do prokuratury złożyły one zawiadomienie. Przekonywały, że w Białowieży mają swoje biuro poselskie, a zakaz wjazdu uniemożliwia im wykonywanie mandatu posła. Prokuratura najpierw odmówiła wszczęcia śledztwa. Następnie postepowanie umorzyła. Teraz, gdy zmienił się rząd, ten sam prokurator postawił Tomaszowi Waszczukowi zarzuty przekroczenia uprawnień.

„Zebrany w sprawie materiał dowodowy, w połączeniu ze stanowiskiem sądu zawartym w uzasadnieniu o uchyleniu postanowienia o umorzeniu śledztwa, uzasadniał przedstawienie zarzutów” – zaznaczyła rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, prok. Elżbieta Edyta Łukasiewicz.

 
Byłemu funkcjonariuszowi policji grożą trzy lata więzienia. Swojego oburzenia nie kryją politycy PiS.

– Jako parlamentarzyści protestowaliśmy, protestujemy i będziemy protestować przeciwko takim działaniom. Będziemy je nagłaśniać i mówić, że nie ma naszej zgody na to, żeby dzisiaj ci, którzy bronią naszego bezpieczeństwa, nie mogli czuć się bezpiecznie mówi poseł Jacek Sasin.

Na represje wobec funkcjonariuszy, którzy bronią naszego bezpieczeństwa nie chcą zgodzić się również zwykli obywatele. Właśnie dlatego w powiecie hajnowskim powstała społeczna inicjatywa obrony imienia służb mundurowych na granicy. Komitet – jak mówi Mateusz Gutowski – będzie działał wielokierunkowo.

– Mamy zamiar organizować zbiórki na pomoc prawną dla funkcjonariuszy czy żołnierzy, którzy będą poszkodowani. Jeśli będzie trzeba, to będziemy organizować pikiety pod poszczególnymi prokuraturami – wskazał przedstawiciel inicjatorów powołania komitetu, Mateusz Gutowski.

To absolutna racja stanu – podkreślił Krzysztof Zamojski.

– Ci, którzy tej granicy bronią, muszą czuć nasze wsparcie i to, że jesteśmy faktycznie za nimi. Będziemy ich wspierać w trudnych chwilach – mówił.

To inicjatywa zupełnie apolityczna, która zasługuje na poparcie – zaznaczył poseł PiS, Jacek Bogucki.

– To inicjatywa społeczna, którą trzeba wesprzeć. Trzeba wesprzeć polski mundur, polskich żołnierzy i policjantów, bo oni bronią polskiego państwa i każdego z nas – podkreślił poseł PiS, Jacek Bogucki.

Politycy opozycji oczekują, że w spawie byłego policjanta z Hajnówki, który za sumienne wykonywanie swoich obowiązków usłyszał zarzuty, stanowisko zabierze szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który pełni funkcję przewodniczącego rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych.

TV Trwam News

drukuj