SP chce powołania komisji ws. matury z religii

SP chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji edukacji ws. egzaminu maturalnego z religii. W posiedzeniu miałaby wziąć udział szefowa resortu edukacji Krystyna Szumilas.

Przypomnijmy decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej nie będzie religii na maturze.

Stanowisko MEN łamie prawo zawarte w Konstytucji, Konkordacie oraz w ustawie o systemie oświaty, które gwarantuje możliwość weryfikowania wiedzy z religii – napisała w uzasadnieniu wniosku poseł Marzena Wróbel.

To co się dzieje – jak mówi – jest wielkim skandalem; nie można odmawiać prawa do egzaminu maturalnego z religii tym uczniom, którzy w przyszłości chcą studiować teologię  – dodaje poseł Marzena Wróbel.

– Jeśli uczniowie nie zdadzą tego egzaminu maturalnego w szkole to będzie oznaczało, że będą musieli zdawać najprawdopodobniej jakieś egzaminy wstępne na studia, a to kłóci się chociażby z art. 32 Konstytucji Rzeczpospolitej, który mówi, że wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny. Dla mnie jest oczywiste, że wszyscy ci uczniowie szkół średnich, którzy zechcą studiować teologię powinni mieć takie same prawa, takie same szanse jak ci którzy wybierają inne przedmioty – podkreśla poseł Marzena Wróbel.

Poseł Marzena Wróbel odnosi się również do uzasadnienia przedstawionego przez resort edukacji. Mówi, że minister ma wgląd w program nauczania i podręczniki z religii, więc  to nie jest tak, że resort nie ma żadnego wpływu w tym zakresie. Poseł zwraca uwagę również na niekonsekwentne działanie ministerstwa edukacji.

– Skoro religia jest nauczana w szkole to wiedza z religii jest sprawdzana. Ministerstwo nie widzi nic złego w tym, że jest klasyfikacja z religii i że na świadectwach szkolnych potwierdza się stan wiedzy ucznia z tego przedmiotu. Matura też jest potwierdzeniem stanu wiedzy. Jeśli dochodzi do klasyfikowania w odniesieniu do nauczania w klasach niższych to ja nie rozumiem dlaczego nie można sprawdzić stanu wiedzy w przypadku egzaminu maturalnego. To jest rażąca niekonsekwencja – akcentuje poseł Marzena Wróbel. 

 

Wypowiedź poseł Marzeny Wróbel:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl