fot. pixabay.com

Sopot: Seniorka oszukana metodą „na amerykańskiego żołnierza” straciła 60 tys. zł

72-letnia mieszkanka Sopotu uwierzyła, że koresponduje z 60-latkiem – żołnierzem amerykańskim walczącym na wojnie w Sudanie i by pomóc mu w przyjeździe do Polski, przelała na wskazane przez niego konto łącznie 60 tys. zł.

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie, Lucyna Rekowska, poinformowała, że na tamtejszą komendę zgłosiła się 72-letnia mieszkanka Sopotu, która padła ofiarą oszusta.

„W grudniu 2020 roku kobieta zawarła znajomość z mężczyzną na jednym z komunikatorów. Oszust pisał, że jest żołnierzem amerykańskim walczącym na wojnie w Sudanie, ma polskie korzenie i chciałby wrócić do Polski. Kobieta uwierzyła w tą historię i prowadziła internetową znajomość przez osiem miesięcy” – dodała Lucyna Rekowska

W tym czasie oszust przesyłał 72-latce swoje zdjęcia, a także zdjęcie syna, ponadto dla uwiarygodnienia swoich słów przesłał też dokumenty potwierdzające jego tożsamość.

Mężczyzna poinformował kobietę, że może wcześniej przejść na emeryturę i zamieszkać w Polsce, ale kobieta musi podpisać dokument, w którym zobowiązuje się udzielić mu pomocy przy zamieszkaniu na terenie Polski.

Dokument ten wysłał jej paczką, razem z pieniędzmi. Po jakimś czasie 72-latka dostała informację, że paczka została zatrzymana przez celników w Wielkiej Brytanii.

„Poproszona przez »żołnierza« przelała na wskazane przez niego konto 6 tys. euro, dzięki którym paczka miała do niej dojść. Z czasem dostała kolejną wiadomość, że paczka nie posiada pewnego certyfikatu i potrzebna jest kolejna opłata. 72-latka po raz kolejny dała się zmanipulować i nie wierzyła, że jest to oszustwo – przelała na wskazane konto ponad 7 tys. euro., a następnie kolejne 2 tys.” – tłumaczyła Lucyna Rekowska.

Dopiero w lipcu 2021 r. zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o wszystkim zawiadomiła policjantów. Policjanci ustalają teraz szczegóły oszustwa.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl