Somalia: Atak zagranicznych sił na bazę islamistów

Zagraniczne siły specjalne przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę nieudany atak na ważną bazę radykalnej milicji Al-Szabab w porcie Barawe – poinformował przedstawiciel tej organizacji. 

„Wrogowie Allaha po raz kolejny usiłowali zaskoczyć mudżahedinów atakiem późno w nocy przy użyciu śmigłowca wojskowego, lecz wymierzono im karę. Doszło do wymiany ognia. Napastnicy pochodzili z Zachodu i później ujawnimy, jakiej byli narodowości” – powiedział Mohamed Abu Sulejman, odmawiając podania co było konkretnym celem ataku.
„Nie wiem dokładnie co się stało, lecz był to atak na dom, w którym znajdowało się dowództwo Al-Szabab” – dodał.

Port Barawe położony jest w odległości 180 km na południe od stolicy kraju Mogadiszu.

Powiązana z Al-Kaidą organizacja Al-Szabab przyznała się do ataku terrorystycznego we wrześniu na centrum handlowe w Nairobi, stolicy Kenii. W zamachu zginęły co najmniej 72 osoby, a kilkaset zostało rannych. Napastnicy domagali się od władz w Nairobi wycofania kenijskich wojsk z Somalii, gdzie od roku walczą przeciw islamskim rebeliantom.

Al Szabab jest głównym przeciwnikiem słabych władz centralnych i kontroluje znaczne obszary w środkowej i południowej części kraju.

Od roku Somalią kieruje nowy, wybrany w wyborach, rząd, który dąży do odbudowy kraju po 20 latach wojny domowej i bezprawia, jakie nastało po odsunięciu od władzy prezydenta Siada Barre w 1991 roku.

W sierpniu 2011 roku siły Unii Afrykańskiej zmusiły Al-Szabab do wycofania się z Mogadiszu, jednak bojownicy w dalszym ciągu przeprowadzają ataki w tym mieście.

PAP

drukuj