twitter.com/DudaSolidarnosc

„Solidarność” zaprotestuje w Warszawie. P. Duda: Nie będzie to protest przeciwko rządowi

„Solidarność” zapowiada na 17 listopada protest w Warszawie. Związkowcy będą domagać się realizacji swoich postulatów, w tym powstrzymania wzrostu cen energii. Przewodniczący „Solidarności”, Piotr Duda, zaznacza, że listopadowy protest nie jest wymierzony w rząd.

Na niewiele zdały się rozmowy „Solidarności” z ministrami w Zakopanem przed dwoma tygodniami. Niewiele przyniosło też środowe spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Ja i szefowie sekretariatów nie jesteśmy zadowoleni z negocjacji z rządem – powiedział na antenie Radia Zet Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji naszych postulatów – twierdzą związkowcy – zarówno jeśli chodzi o powstrzymanie wzrostów cen energii, jak też przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu. „Solidarność” zaniepokojona jest również groźbą upadłości firm energochłonnych. Ważnym postulatem związkowców jest podwyżka płac w budżetówce.

Inflacja przekroczyła już 17 proc., co uderza poważnie w portfele Polaków. Tymczasem rząd planuje ośmioprocentową podwyżkę dla pracowników sektora budżetowego.

– Jeżeli rząd proponuje na 2023 rok podwyżkę na poziomie 7,8 proc., to my się z tym nie zgadzamy. (…) Będziemy ten temat drążyć – mówi Piotr Duda.

Premier zapewnia, że rząd sukcesywnie spełnia oczekiwania „Solidarności”. W walce z inflacją i galopującymi cenami energii przyjęto konkretne rozwiązania, m.in. obniżono VAT na energię czy zaplanowano zamrożenie cen prądu.

– Do wysokości zużycia 2 tys. kWh rocznie, czyli dla ponad 2/3 polskich gospodarstw domowych będzie to całkowite zamrożenie cen energii elektrycznej – wskazuje premier Mateusz Morawiecki.

Piotr Duda docenia te działania, tym bardziej, że najnowsze rozwiązanie w walce z drogim prądem (rezygnacja z zakupów energii poprzez giełdę) to pomysł „Solidarności”. Jednocześnie przewodniczący zapewnia, że jest gotów do rozmów z rządem.

– Nie wychodzimy na ulice przeciwko rządowi, tylko w konkretnej sprawach, aby rozwiązywać sprawy polskich pracowników – powiedział Piotr Duda.

Zaplanowany na 17 listopada protest odbędzie się w Warszawie. Będzie to manifestacja uliczna. Taką decyzję podjęła na nadzwyczajnym posiedzeniu Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl