fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

SN podtrzymał decyzję PKW. Nowoczesna straci miliony złotych

Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdań finansowych Nowoczesnej i Partii Razem. W połowie lipca PKW oddaliła raport obu partii z powodu „naruszenia Kodeksu wyborczego”.

Obie partie niezgodnie z przepisami przelały pieniądze z rachunku partii bezpośrednio na konto komitetu wyborczego. Tymczasem pieniądze najpierw powinny trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero potem na konto komitetu wyborczego.

Według posła Marka Suskiego, mało znaczącą działalność Nowoczesnej można prowadzić bez pieniędzy.

– Przypominam sobie, kiedy partia – która nazwała się sama „Nowoczesną” – mówiła o tym, że nie należałoby brać pieniędzy podatników na funkcjonowanie partii, a jak przyszło do możliwości wzięcia, to chętnie by je wzięli. Ale, jak się okazuje, nie potrafili mimo tej całej nowoczesności obsługiwać nowoczesnych urządzeń i rozumieć nowoczesnych ustaw dotyczących finansowania partii. Jeśli chodzi o „Nowoczesną”, to jest taka formacja, która właściwie wszystko neguje, zgłasza tylko wnioski o przerwę. Tego typu działalność można prowadzić bez pieniędzy – powiedział Marek Suski.

Nowoczesna straci równowartość nieprawidłowo przyjętej sumy tj. ok 2 milionów złotych. Środki trafią na rzecz Skarbu Państwa. Partia starci także 75 proc. przyznanej jej, ponad sześciomilionowej subwencji, czyli ponad 4 mln zł.

Z kolei Partii Razem przepadnie 10 tys. zł; subwencja partii zostanie obniżona o 30 tys. zł. Ugrupowanie miało pierwotnie otrzymać z budżetu ponad 3 mln zł.

RIRM

drukuj