Śląskie: Wystawili ponad pół tysiąca fikcyjnych oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców

W ciągu pięciu miesięcy tego roku dwaj mężczyźni wystawili ponad pół tysiąca fałszywych oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców, umożliwiając im tym samym przyjazd do Polski. Za takie przestępstwo grozi nawet osiem lat więzienia. Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej przy porcie lotniczym w Pyrzowicach.

Prokurator postawił im zarzuty dotyczące pomocnictwa w organizowaniu innym osobom przekraczania polskiej granicy wbrew przepisom.

„W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że zatrzymani Polacy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w okresie od stycznia do końca maja 2017 r. udzielali pomocy obywatelom Ukrainy w nielegalnym przekraczaniu granicy z Ukrainy do Polski” – poinformowała w środę rzecznik śląskiego oddziału Straży Granicznej kpt. Katarzyna Walczak.

Przestępcza działalność polegała na rejestrowaniu w Powiatowych Urzędach Pracy w woj. śląskim fikcyjnych oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Wystawione dokumenty przekazywane były następnie na Ukrainę – na ich podstawie obywatele tego kraju uzyskiwali w polskich placówkach konsularnych wizy z prawem pracy w Polsce, na podstawie których przekraczali granicę.

„Jednak po przyjeździe do Polski nie podejmowali pracy u polskich pracodawców, wskazanych w oświadczeniach. Posiadane wizy wykorzystywali w innych celach, również w celu wyjazdu do państw Unii Europejskiej” – powiedziała rzecznik.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piekarach Śląskich. Podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Jak dotąd nie podano, ile mężczyźni zarobili na nielegalnym procederze.

Od 11 czerwca br. obywatele Ukrainy podróżujący do UE nie muszą już mieć wiz; warunkiem wjazdu na teren Unii jest posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie innych warunków zawartych w przepisach, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Jednak w pozostałych przypadkach nadal obowiązuje ruch wizowy – wykorzystali to mężczyźni wystawiający fałszywe oświadczenia o zamiarze zatrudnienia Ukraińców w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl