fot. pixabay.com

Śląskie: woda z wodociągu w Kochcicach nadaje się już do spożycia

Woda z wodociągu sieciowego Kochcice (Śląskie) nadaje się już do spożycia – podały sanepid i lokalne władze. Kilka dni temu w sieci stwierdzono obecność enterokoków, woda była dostarczana mieszkańcom beczkowozami. W ostatnio badanych próbkach nie stwierdzono już tych bakterii.

Problem dotyczył ponad 3 tys. mieszkańców trzech miejscowości w gminie Kochanowice: Kochcice, Jawornica i Lubecko. Władze gminy poinformowały w niedzielę, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi w wodociągu sieciowym Kochcice.

Jak wynika z komunikatu lublinieckiego sanepidu, w piątek z wodociągu pobrano pięć próbek wody do badań laboratoryjnych.

„Przeprowadzone badania próbek wody nie wykazały w badanym zakresie przekroczeń mikrobiologicznych. W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono obecności enterokoków” – podano.

Służby sanitarne zaznaczają, że jakość wody w sieci wodociągowej Kochcice pozostaje pod wzmożonym nadzorem, będzie na bieżąco monitorowana.

W sobotę służby kryzysowe wojewody śląskiego poinformowały, że w poprzednich dniach pobrano siedem próbek wody do badań laboratoryjnych z wodociągu sieciowego Kochcice, trzy nich wykazały obecność enterokoków. Sanepid i lokalne władze przekazały, że woda z sieci nadaje się jedynie do spłukiwania toalet. Mieszkańcom korzystającym z ujęcia w Kochcicach woda była dostarczana beczkowozami.

PAP

drukuj