fot. sxc.hu

Śląskie: ruszyła infolinia ws. pomocy dla osób bezdomnych

Pod numerem 987 ruszyła w piątek w woj. śląskim infolinia dla osób bezdomnych – podało obsługujące ją Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Infolinia będzie działać od 1 listopada do końca marca przyszłego roku – całodobowo, w każdym dniu tygodnia, obejmując swym zasięgiem całe województwo śląskie. Dzwoniący otrzymają adresy noclegowni, ogrzewalni oraz innych punktów pomocy doraźnej.

„Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane” – zapewnił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

„Z roku na rok można zauważyć coraz więcej zgłoszeń pod numer 987. W ostatnim sezonie zimowym było ich 371 – dla przykładu w 2010 r. takich telefonów odebrano 198” – dodał wojewoda.

Najczęściej na numer infolinii dzwoniły osoby postronne, które zgłaszały, iż w mroźne noce ktoś przebywa na przystankach autobusowych, w piwnicach, altanach czy pustostanach. Zdarzały się pytania o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej czy oferty pomocy materialnej dla potrzebujących. Ale dzwonili także bezpośrednio sami bezdomni, którzy dopytywali o możliwość noclegu. Być może dzięki tym zgłoszeniom udało się uratować komuś życie – wskazują urzędnicy.

„Dlatego też staramy się, aby społeczeństwo zapamiętało prosty numer 987 poprzez jego rozpowszechnianie w samorządach, wśród służb mundurowych i w ośrodkach pomocowych. Rozwieszamy także plakaty z tą informacją w OPS, na dworcach PKP i autobusowych, w ośrodkach zdrowia, urzędach” – wyjaśniła rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl