fot. flickr.com

Śląskie: Policjanci wstrzymali tworzenie nielegalnego składowiska odpadów

Krakowscy i śląscy policjanci wstrzymali tworzenie nielegalnego składowiska odpadów w Gliwicach. W związku ze sprawą zatrzymali pięciu mężczyzn – poinformował we wtorek rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.

W październiku z jednego z podkrakowskich przedsiębiorstw wyjechała ciężarówka z kurtynową naczepą skrzyniową. Była wypełniona po brzegi odpadami w opakowaniach typu mauser. Pojazd pojechał DK44 w kierunku Krakowa, a następnie na Śląsk. Policjanci chcieli poznać jego cel i udali się za nim dwoma nieoznakowanymi pojazdami służbowymi.

Będąc już w Gliwicach, kierowca ciężarówki zjechał na teren pokopalniany. Tam doszło do przepięcia przyczepy pojazdu spod Krakowa na inną ciężarówkę.

Dalsza obserwacja doprowadziła do placu, na który przybyły ciężarówki. Tam rozpoczęto wyładunek opakowań.

„Wtedy przystąpiono do błyskawicznego działania. Funkcjonariusze wylegitymowali kierujących, dokonali także kontroli pojazdów oraz dokumentów przewozowych” – opisywał rzecznik małopolskiej policji.

Zgodnie z ustaleniami, kierowcy od dwóch tygodni systematycznie mieli dostarczać ciecz, która według deklaracji, była plastyfikatorem (dodatek do PCW i innych polimerów – PAP) z podkrakowskiego przedsiębiorstwa. Okazało się, że gliwickie przedsiębiorstwo nie miało zgody na przyjmowanie odpadów.

Śledczy zatrzymali wszystkich pięciu mężczyzn uczestniczących w procederze.

Ciężarówki wraz z załadunkiem zostały przewiezione na parking na koszt przewoźnika. Pobrano próbki odpadów, aby stwierdzić, czy są one szkodliwe dla środowiska. W trakcie oględzin ujawniono kilkaset pojemników typu mauser, zawierających odpady, etykiety o treści „kwas mrówkowy 85 proc.” i dokumentację przewozową. Wyniki jednoznacznie wskazały, że w cieczach tych są substancje niebezpieczne dla środowiska.

PAP/RIRM

drukuj